Valresultat Växjö 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Växjö med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Växjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
62 151
Avgivna röster
53 891
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Växjö

Riksdagsvalet 2010 i Växjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 79931,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 32728,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4 1167,7 %
CCenterpartiet3 9837,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 8067,1 %
KDKristdemokraterna3 1585,9 %
VVänsterpartiet2 7765,2 %
SDSverigedemokraterna2 7295,1 %
Övriga partier5471,0 %

Landstingsvalet 2010 i Växjö

Landstingsvalet 2010 i Växjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 10431,0 %
MModeraterna15 50729,8 %
VVänsterpartiet4 3628,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 7397,2 %
CCenterpartiet3 6867,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 5636,8 %
KDKristdemokraterna3 0585,9 %
SDSverigedemokraterna1 9493,7 %
Övriga partier620,1 %

Kommunvalet 2010 i Växjö

Kommunvalet 2010 i Växjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 96832,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 55929,7 %
CCenterpartiet4 0487,7 %
VVänsterpartiet3 9747,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3 7697,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 1816,1 %
KDKristdemokraterna2 3584,5 %
SDSverigedemokraterna2 1684,1 %
Övriga partier3590,7 %

Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Växjö per valår
Parti200620102014201820222026
M26,6 %31,6 %24,0 %21,4 %21,4 %21,7 %
S34,1 %28,8 %31,3 %30,0 %32,5 %29,1 %
MP5,4 %7,7 %7,2 %4,2 %4,5 %5,6 %
C8,7 %7,5 %7,6 %9,1 %6,3 %6,3 %
L7,2 %7,1 %4,3 %4,4 %4,0 %4,8 %
KD7,8 %5,9 %5,0 %7,2 %5,8 %6,6 %
V5,4 %5,2 %5,2 %7,2 %6,0 %9,0 %
SD2,8 %5,1 %12,2 %15,4 %17,9 %15,6 %
Övr2,0 %1,0 %3,2 %1,1 %1,5 %1,3 %
Valdeltagande83,0 %86,7 %87,9 %89,3 %86,4 %87,2 %

Valdeltagande i Växjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Växjö 2010

Så skiljer sig Växjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 28,8 % i Växjö mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +1,5
  • C +0,9
  • MP +0,4
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • S −1,9
  • SD −0,6
  • V −0,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Växjö, från 26,6 % till 31,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 28,8 % (−5,3).

  • S −5,3
  • M +4,9
  • MP +2,4
  • SD +2,3
  • KD −1,8
  • C −1,2
  • V −0,2
  • FP −0,0

Valdeltagande i Växjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,7 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Växjö på plats 46 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Växjö är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Nydala till 93,1 % i Gamla Hovshaga.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Högstorp (45,5 %) och sitt svagaste i Nydala (8,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 29, Socialdemokraterna i 17 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 7,6 % i kommunvalet mot 5,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • V +2,4
  • KD −1,4
  • FP −1,1
  • SD −1,0
  • S +0,9
  • M +0,8
  • MP −0,5
  • C +0,2

Största parti i Växjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Växjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %87,2 %
2022Socialdemokraterna32,5 %86,4 %
2018Socialdemokraterna30,0 %89,3 %
2014Socialdemokraterna31,3 %87,9 %
2010Moderaterna31,6 %86,7 %
2006Socialdemokraterna34,1 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Växjö 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Växjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArabyS50,7 %S49,2 %75,0 %
Berg-TolgM28,6 %M30,4 %87,9 %
BergundaM39,4 %M40,7 %88,2 %
BondegårdM40,0 %M42,0 %87,8 %
Braås-Drev-HornarydS37,1 %S35,6 %83,5 %
BäckaslövM40,4 %M40,9 %86,4 %
CentrumM37,0 %M40,9 %83,9 %
DalboS54,8 %S55,9 %71,6 %
DädesjöM25,2 %M27,0 %86,0 %
EvedalM45,5 %M46,4 %89,9 %
FagrabäckM33,0 %M33,8 %84,2 %
FurubyM28,4 %M27,4 %86,9 %
FurutåS31,2 %M32,0 %88,6 %
Gamla HovshagaM43,3 %M45,9 %93,1 %
GemlaM30,3 %M31,4 %88,5 %
Hovshaga CentrumS34,2 %S35,2 %83,4 %
HögstorpM45,5 %M46,5 %90,0 %
IngelstadS28,4 %S28,8 %85,1 %
KungsmadS33,2 %S32,3 %79,9 %
KvarnhagenM33,8 %M35,8 %85,4 %
Lammhult-AsaM28,1 %M29,9 %81,6 %
LasarettetM37,6 %M40,2 %85,5 %
LiedbergsgatanS41,5 %S40,4 %76,5 %
NorrS29,8 %M32,4 %90,2 %
NorrelidS35,4 %S34,7 %83,0 %
Nya HovshagaS33,0 %S36,0 %87,7 %
NydalaS60,1 %S59,9 %69,4 %
NöbbeleS26,4 %M26,7 %90,1 %
PilbäckenS38,1 %S38,2 %84,1 %
RingsbergM33,8 %M36,4 %84,6 %
RottneM31,3 %S29,9 %87,0 %
Sandsbro VM34,4 %M35,7 %89,3 %
Sandsbro ÖM38,0 %M37,5 %90,1 %
SöderM39,7 %M43,2 %92,9 %
Teleborg CS30,7 %S32,1 %80,3 %
Teleborg SM35,5 %M35,7 %90,5 %
Teleborg VS36,7 %S36,5 %86,3 %
Teleborg ÖS34,6 %S36,0 %85,6 %
Tävelsås-JätM26,7 %M24,4 %87,8 %
UniversitetetM31,7 %M32,9 %83,7 %
Vederslöv-KalvsvikM26,8 %M27,7 %84,9 %
VästerM42,4 %M46,7 %87,9 %
ÅbyM34,8 %M33,4 %89,2 %
ÅrydM28,3 %S28,1 %87,5 %
Öjaby-ÖrM42,2 %M43,8 %88,5 %
ÖsterM32,3 %M35,5 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Växjö på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010