Valresultat Tingsryd 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Tingsryd med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tingsryd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,6 %
Röstberättigade
9 621
Avgivna röster
7 951
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Tingsryd

Riksdagsvalet 2010 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 37830,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30329,4 %
CCenterpartiet1 20015,3 %
SDSverigedemokraterna5697,3 %
KDKristdemokraterna4575,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3124,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2973,8 %
VVänsterpartiet2743,5 %
Övriga partier410,5 %

Landstingsvalet 2010 i Tingsryd

Landstingsvalet 2010 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 34930,8 %
MModeraterna2 10727,6 %
CCenterpartiet1 40118,4 %
KDKristdemokraterna4275,6 %
SDSverigedemokraterna4225,5 %
VVänsterpartiet3314,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3064,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2793,7 %
Övriga partier70,1 %

Kommunvalet 2010 i Tingsryd

Kommunvalet 2010 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 09626,9 %
MModeraterna2 08926,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05326,4 %
SDSverigedemokraterna4125,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3344,3 %
KDKristdemokraterna3023,9 %
VVänsterpartiet2933,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2022,6 %
Övriga partier60,1 %

Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tingsryd per valår
Parti200620102014201820222026
M26,1 %30,4 %20,3 %15,6 %15,4 %19,0 %
S33,8 %29,4 %31,2 %27,3 %27,3 %25,1 %
C15,9 %15,3 %13,1 %11,6 %6,4 %6,6 %
SD3,9 %7,3 %20,4 %27,1 %32,8 %27,5 %
KD7,6 %5,8 %4,4 %8,4 %8,4 %8,8 %
L4,1 %4,0 %2,2 %1,8 %2,1 %3,9 %
MP3,0 %3,8 %2,8 %2,0 %2,4 %2,8 %
V4,0 %3,5 %3,6 %4,8 %3,9 %4,9 %
Övr1,6 %0,5 %1,9 %1,3 %1,3 %1,4 %
Valdeltagande79,7 %82,6 %84,9 %86,6 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tingsryd 2010

Så skiljer sig Tingsryd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 15,3 % i Tingsryd mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,8
  • SD +1,6
  • M +0,3
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • MP −3,5
  • FP −3,1
  • V −2,1
  • S −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tingsryd, från 26,1 % till 30,4 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,8 % till 29,4 % (−4,4).

  • S −4,4
  • M +4,2
  • SD +3,4
  • KD −1,7
  • MP +0,8
  • C −0,6
  • V −0,5
  • FP −0,1

Valdeltagande i Tingsryd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tingsryd på plats 219 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tingsryd är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Tingsryd 1 till 82,8 % i Älmeboda-Linneryd.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Urshult (32,4 %) och sitt svagaste i S Sandsjö (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.

  • C +11,6
  • M −3,5
  • S −3,0
  • SD −2,0
  • KD −2,0
  • FP −1,4
  • MP +0,5
  • V +0,3

Största parti i Tingsryd sedan 2006

Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tingsryd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna32,8 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna31,2 %84,9 %
2010Moderaterna30,4 %82,6 %
2006Socialdemokraterna33,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tingsryd, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmundsrydM31,8 %S28,1 %81,5 %
S SandsjöS32,5 %C29,1 %81,5 %
Tingsryd 1S34,8 %M31,6 %74,7 %
Tingsryd 2M32,2 %M33,1 %79,4 %
UrshultM32,4 %M31,1 %80,4 %
VäckelsångS29,6 %C31,4 %82,6 %
Älmeboda-LinnerydM28,5 %C43,2 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Tingsryd på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010