Valresultat Norrtälje 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Norrtälje med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.

Se Norrtälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
44 081
Avgivna röster
36 662
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Norrtälje

Riksdagsvalet 2010 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna13 05336,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 56626,5 %
CCenterpartiet2 8868,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6017,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3846,6 %
SDSverigedemokraterna1 8245,0 %
KDKristdemokraterna1 7714,9 %
VVänsterpartiet1 6124,5 %
Övriga partier4551,3 %

Landstingsvalet 2010 i Norrtälje

Landstingsvalet 2010 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna12 02834,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 48430,3 %
CCenterpartiet2 9298,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4677,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4267,0 %
VVänsterpartiet1 5604,5 %
SDSverigedemokraterna1 3333,8 %
KDKristdemokraterna1 3013,8 %
Övriga partier1230,4 %

Kommunvalet 2010 i Norrtälje

Kommunvalet 2010 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna11 57333,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 41729,7 %
CCenterpartiet3 78010,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7657,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6077,4 %
SDSverigedemokraterna1 3773,9 %
VVänsterpartiet1 3713,9 %
KDKristdemokraterna1 0893,1 %
Övriga partier470,1 %

Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • MP
  • L
  • SD
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrtälje per valår
Parti200620102014201820222026
M32,0 %36,1 %27,9 %22,2 %20,6 %21,0 %
S31,7 %26,5 %29,9 %26,2 %29,1 %25,9 %
C9,6 %8,0 %7,4 %9,6 %6,3 %6,6 %
MP4,7 %7,2 %6,3 %3,8 %4,0 %5,1 %
L6,6 %6,6 %4,6 %4,7 %4,2 %5,4 %
SD2,1 %5,0 %12,4 %19,9 %25,2 %23,0 %
KD6,3 %4,9 %3,6 %5,9 %4,7 %6,1 %
V4,8 %4,5 %4,5 %6,2 %4,6 %5,0 %
Övr2,2 %1,3 %3,4 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande78,4 %83,2 %85,4 %87,1 %85,0 %84,5 %

Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrtälje 2010

Så skiljer sig Norrtälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,1 % i Norrtälje mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,0
  • C +1,4

Svagare än i riket

  • S −4,2
  • V −1,1
  • KD −0,7
  • SD −0,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Norrtälje, från 32,0 % till 36,1 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 26,5 % (−5,2).

  • S −5,2
  • M +4,1
  • SD +3,0
  • MP +2,5
  • C −1,6
  • KD −1,4
  • V −0,3
  • FP −0,0

Valdeltagande i Norrtälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,2 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Norrtälje på plats 200 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrtälje är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Herräng till 89,7 % i Norrtälje - Solbacka.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Blidö (47,4 %) och sitt svagaste i Hallsta Centrum (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 27, Socialdemokraterna i 11 av 38 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,7 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • S +3,3
  • M −3,1
  • C +2,8
  • KD −1,8
  • FP +1,3
  • SD −1,1
  • V −0,5
  • MP +0,2

Största parti i Norrtälje sedan 2006

Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Norrtälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna26,2 %87,1 %
2014Socialdemokraterna29,9 %85,4 %
2010Moderaterna36,1 %83,2 %
2006Moderaterna32,0 %78,4 %

Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrtälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergshamraM42,0 %M38,6 %78,2 %
BlidöM47,4 %M52,3 %80,3 %
EdeboS32,2 %S34,1 %75,7 %
EdsbroM37,3 %M34,4 %78,6 %
EstunaM40,0 %M34,3 %81,6 %
FasternaM31,4 %M26,5 %82,0 %
FrötunaM46,3 %M42,4 %84,3 %
Gottröra - NärtunaM40,2 %M35,9 %75,4 %
Hallsta CentrumS51,4 %S55,8 %75,7 %
Hallsta NorraS41,6 %S47,1 %72,5 %
HerrängS38,1 %S41,9 %70,7 %
HysingsvikM47,3 %M45,7 %80,3 %
HäveröS36,5 %S40,6 %81,6 %
Lohärad - MalstaM38,3 %M37,9 %81,4 %
Norrtälje - BryggårdenM31,7 %S34,5 %75,0 %
Norrtälje - FlygfältetS32,2 %S36,6 %77,6 %
Norrtälje - FågelsångenM38,8 %M34,1 %86,9 %
Norrtälje - GransäterM34,9 %S34,7 %81,1 %
Norrtälje - Grind - LånggarnS36,3 %S41,2 %78,2 %
Norrtälje - Grossgärdet - NordronaM33,3 %S33,1 %76,3 %
Norrtälje - KvisthamraM46,9 %M42,9 %87,3 %
Norrtälje - Norra InnerstanM35,1 %M32,4 %77,8 %
Norrtälje - SolbackaM35,8 %S38,3 %89,7 %
Norrtälje - StadskärnanM40,6 %M38,9 %82,3 %
Norrtälje - VigelsjöS42,5 %S46,7 %70,7 %
RialaM37,4 %M32,9 %76,1 %
Rimbo Håsta - Rimbo ombygdM32,8 %S30,4 %78,5 %
Rimbo NorraS33,3 %S37,7 %79,1 %
Rimbo SödraS35,4 %S39,9 %79,0 %
Roslags-BroM35,6 %M33,5 %83,0 %
RådmansöM45,1 %M42,0 %78,5 %
Rö - Skederid - Husby-SjuhundraM36,8 %M34,3 %80,5 %
Söderby KarlM37,4 %M31,8 %83,6 %
UnungeS29,5 %S34,4 %77,0 %
Väddö MellerstaM35,5 %M32,3 %80,8 %
Väddö NorraM37,8 %M35,4 %72,0 %
Väddö SödraM35,9 %M33,0 %81,5 %
VätöM39,5 %M36,1 %80,6 %

Utforska valdistrikten i Norrtälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010