Valresultat Järfälla 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Järfälla med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 47 173
- Avgivna röster
- 40 082
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 479 | 36,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 217 | 25,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 357 | 8,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 094 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 370 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 096 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 915 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 664 | 4,2 % |
| Övriga partier | 543 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 986 | 35,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 133 | 30,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 523 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 971 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 213 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 100 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 547 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 1 120 | 2,8 % |
| Övriga partier | 278 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 799 | 34,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 002 | 30,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 743 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 977 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 206 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 023 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 774 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 415 | 3,5 % |
| Övriga partier | 133 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,5 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- V
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,0 % | 36,4 % | 29,0 % | 24,0 % | 21,0 % | 19,2 % |
| S | 30,2 % | 25,7 % | 28,6 % | 27,7 % | 30,7 % | 31,3 % |
| L | 9,4 % | 8,4 % | 6,1 % | 6,0 % | 5,1 % | 5,0 % |
| MP | 5,4 % | 7,8 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,2 % |
| KD | 6,8 % | 6,0 % | 5,0 % | 6,3 % | 4,3 % | 5,0 % |
| V | 5,6 % | 5,3 % | 5,9 % | 8,8 % | 9,1 % | 13,4 % |
| SD | 2,3 % | 4,8 % | 10,2 % | 15,0 % | 16,4 % | 13,6 % |
| C | 4,1 % | 4,2 % | 4,0 % | 6,3 % | 6,1 % | 5,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 2,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,0 % | 85,5 % | 86,3 % | 79,4 % | 81,0 % |
Valdeltagande i Järfälla 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Järfälla 2010
Så skiljer sig Järfälla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,4 % i Järfälla mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,4
- FP +1,4
- MP +0,4
- KD +0,4
Svagare än i riket
- S −4,9
- C −2,4
- SD −0,9
- V −0,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Järfälla, från 2,3 % till 4,8 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,2 % till 25,7 % (−4,5).
- S −4,5
- SD +2,6
- M +2,4
- MP +2,4
- FP −1,0
- KD −0,8
- V −0,3
- C +0,1
Valdeltagande i Järfälla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Järfälla på plats 110 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Järfälla är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i 21 Snapphanen till 91,7 % i 12 Fastebol.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 3 Skälby Gård Östra (54,7 %) och sitt svagaste i 20 Tallbohov (13,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 24, Socialdemokraterna i 12 av 36 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 25,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- S +4,2
- M −2,0
- FP +0,9
- C −0,7
- KD −0,5
- SD −0,4
- MP −0,4
- V −0,2
Största parti i Järfälla sedan 2006
Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 79,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,0 % | 85,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,0 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Norra Barkarby | M | 33,0 % | M | 29,8 % | 83,8 % |
| 2 Södra Barkarby | M | 44,5 % | M | 45,8 % | 89,5 % |
| 3 Skälby Gård Östra | M | 54,7 % | M | 54,5 % | 88,6 % |
| 4 Skälby Gård Västra | M | 51,2 % | M | 47,1 % | 89,2 % |
| 5 Orgona | M | 44,3 % | M | 38,6 % | 85,1 % |
| 6 Neptuni | M | 46,9 % | M | 45,3 % | 85,7 % |
| 7 Fjällen | M | 40,8 % | M | 38,3 % | 89,1 % |
| 8 Sandvik | M | 41,9 % | M | 39,2 % | 87,0 % |
| 9 Hummelmora | M | 40,4 % | M | 38,6 % | 87,9 % |
| 10 Centrala Viksjö Södra | M | 42,2 % | M | 38,8 % | 88,5 % |
| 11 Lund | M | 40,4 % | M | 37,5 % | 85,0 % |
| 12 Fastebol | M | 43,2 % | M | 43,1 % | 91,7 % |
| 13 Centrala Viksjö Norra | S | 33,8 % | S | 38,2 % | 80,2 % |
| 14 Högby | M | 43,7 % | M | 43,0 % | 90,4 % |
| 15 Olovslund | M | 49,8 % | M | 49,4 % | 89,9 % |
| 16 Vibblaby | M | 32,5 % | S | 32,5 % | 79,4 % |
| 17 Västerby | M | 30,1 % | M | 32,5 % | 82,1 % |
| 18 Grönvreten | M | 48,1 % | M | 47,4 % | 87,6 % |
| 19 Nyberg | S | 44,8 % | S | 48,4 % | 71,3 % |
| 20 Tallbohov | S | 52,3 % | S | 50,1 % | 69,4 % |
| 21 Snapphanen | S | 53,6 % | S | 56,5 % | 65,9 % |
| 22 Hammaren | S | 33,0 % | S | 36,9 % | 78,1 % |
| 23 Dackevägen | S | 40,1 % | S | 43,5 % | 74,4 % |
| 24 Centrala Jakobsberg | S | 36,8 % | S | 40,8 % | 73,9 % |
| 25 Södra Aspnäs | S | 45,5 % | S | 49,5 % | 79,1 % |
| 26 Ekedal | S | 40,2 % | S | 44,5 % | 74,5 % |
| 27 Norra Aspnäs | S | 31,7 % | S | 35,9 % | 84,0 % |
| 28 Vattmyra | M | 39,1 % | M | 37,1 % | 86,3 % |
| 29 Berghem/Polhem | M | 43,5 % | M | 41,5 % | 80,1 % |
| 30 Bolinder strand | M | 42,3 % | M | 42,7 % | 91,1 % |
| 31 Lädersättra | M | 31,9 % | S | 33,4 % | 83,4 % |
| 32 Centrala Kalhäll | M | 28,2 % | S | 31,7 % | 81,6 % |
| 33 Emaljvägen/Kopparvägen | S | 34,9 % | S | 36,9 % | 79,8 % |
| 34 Ulvsättra/Skogstorp | S | 35,3 % | S | 39,1 % | 78,2 % |
| 35 Kolarängen/Villastaden | M | 37,3 % | M | 32,9 % | 84,3 % |
| 36 Stäket | M | 49,8 % | M | 42,8 % | 88,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010