Valresultat Eskilstuna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 57 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 71 206
- Avgivna röster
- 59 312
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 003 | 35,8 % |
| MModeraterna | 15 352 | 26,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 646 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 623 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 903 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 186 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 2 713 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 579 | 4,4 % |
| Övriga partier | 583 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 760 | 38,3 % |
| MModeraterna | 13 118 | 23,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 394 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 329 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 082 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 429 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 2 626 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 584 | 4,6 % |
| Övriga partier | 461 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 926 | 38,1 % |
| MModeraterna | 12 760 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 515 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 596 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 135 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 305 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 2 795 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 233 | 3,9 % |
| Övriga partier | 306 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- V
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,2 % | 35,8 % | 35,5 % | 32,2 % | 33,0 % | 31,6 % |
| M | 21,5 % | 26,2 % | 21,3 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| SD | 2,8 % | 7,9 % | 16,6 % | 21,0 % | 24,2 % | 20,6 % |
| MP | 5,3 % | 7,9 % | 6,1 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,1 % |
| L | 6,9 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| V | 5,4 % | 5,4 % | 5,4 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,1 % |
| C | 5,9 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,9 % | 5,1 % | 4,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,3 % | 84,0 % | 84,7 % | 80,4 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eskilstuna 2010
Så skiljer sig Eskilstuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,8 % i Eskilstuna mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,2
- SD +2,2
- MP +0,6
Svagare än i riket
- M −3,9
- C −1,9
- KD −1,2
- FP −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Eskilstuna, från 2,8 % till 7,9 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,2 % till 35,8 % (−8,3).
- S −8,3
- SD +5,1
- M +4,7
- MP +2,6
- KD −1,4
- C −1,3
- FP −0,2
- V +0,1
Valdeltagande i Eskilstuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,3 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Eskilstuna på plats 195 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eskilstuna är indelad i 57 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,6 % i Råbergstorp-Lagersberg till 90,2 % i Tunavallen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årby-Notarien (63,5 %) och sitt svagaste i Tumbo (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 42, Moderaterna i 15 av 57 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,2 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.
- M −4,0
- S +2,2
- SD +1,6
- KD −0,5
- FP +0,5
- V +0,3
- C +0,2
- MP +0,1
Största parti i Eskilstuna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 57 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barva-Jäder | M | 39,7 % | M | 32,8 % | 88,3 % |
| Borsökna | M | 35,6 % | M | 31,5 % | 88,9 % |
| Djurgården | S | 34,4 % | S | 35,6 % | 79,4 % |
| Edvardslund-Haga | S | 40,9 % | S | 44,3 % | 88,2 % |
| Ekbacken | S | 36,3 % | S | 38,2 % | 76,5 % |
| Ekeby-Brottsta | S | 38,9 % | S | 42,8 % | 88,3 % |
| Eskilshem Röksta | S | 38,4 % | S | 40,8 % | 77,1 % |
| Eskilsparken | M | 28,3 % | S | 29,6 % | 83,1 % |
| Eskilstuna Centrum | M | 31,2 % | S | 31,5 % | 78,9 % |
| Forsbomsvreten | S | 41,7 % | S | 42,7 % | 73,9 % |
| Fröslunda-Björkhultsvägen | S | 57,3 % | S | 54,7 % | 71,0 % |
| Fröslunda-Tallåsparken | S | 53,8 % | S | 53,3 % | 75,5 % |
| Gillberga-Lista | M | 31,0 % | S | 26,2 % | 90,1 % |
| Gökstensparken | S | 46,9 % | S | 49,1 % | 80,3 % |
| Hammarby-Sundby-Vallby | M | 33,8 % | S | 34,0 % | 87,6 % |
| Helgesta-Valhalla | S | 32,8 % | S | 34,4 % | 85,7 % |
| Hisingsbacke | M | 33,6 % | M | 31,6 % | 82,4 % |
| Holmberget-Mälby | S | 34,2 % | S | 34,6 % | 79,9 % |
| Hållsta | S | 34,6 % | S | 38,0 % | 88,2 % |
| Hällbybrunns Norra | S | 36,2 % | S | 38,1 % | 86,6 % |
| Hällbybrunns S Råby-Rek | S | 32,6 % | S | 35,6 % | 87,3 % |
| Kjula | M | 33,3 % | M | 30,4 % | 87,1 % |
| Krusgårdsberget | S | 45,0 % | S | 46,9 % | 70,7 % |
| Köpmangatsområdet | M | 33,4 % | S | 30,9 % | 80,3 % |
| Lindhaga | S | 32,6 % | S | 36,7 % | 89,9 % |
| Lundby-Gredby | S | 42,0 % | S | 44,9 % | 85,3 % |
| Lustigbacke | S | 37,7 % | S | 39,4 % | 82,7 % |
| Mesta | S | 38,0 % | S | 39,8 % | 89,2 % |
| Myrtorp | S | 39,3 % | S | 41,1 % | 78,5 % |
| Nyfors Centrum | S | 53,8 % | S | 55,6 % | 68,4 % |
| Nyfors Östra | S | 33,0 % | S | 35,5 % | 79,3 % |
| Nyforstorget | S | 42,2 % | S | 44,3 % | 73,8 % |
| Näshulta | M | 24,6 % | S | 25,5 % | 88,0 % |
| Odlaren-Hagnesta | M | 36,7 % | S | 32,3 % | 88,2 % |
| Råbergstorp-Lagersberg | S | 60,3 % | S | 60,4 % | 65,6 % |
| Rådhustorget-Mälarbaden | M | 41,1 % | M | 35,1 % | 86,8 % |
| Skiftinge | S | 46,4 % | S | 48,3 % | 74,1 % |
| Skogstorp Norra | S | 31,7 % | S | 34,2 % | 88,6 % |
| Skogstorp Södra | M | 32,1 % | S | 32,5 % | 90,2 % |
| Slagsta-Måsta | S | 44,7 % | S | 45,7 % | 80,5 % |
| Slottsbacken | S | 39,5 % | S | 38,8 % | 81,0 % |
| Snopptorp-Skogsängen | S | 36,5 % | S | 38,1 % | 84,7 % |
| Stadsparken | S | 36,7 % | S | 39,4 % | 81,6 % |
| Stenby | S | 43,3 % | S | 44,4 % | 83,7 % |
| Stenkvista | S | 32,4 % | S | 34,8 % | 86,2 % |
| Söderängsparken | S | 32,2 % | S | 33,7 % | 80,5 % |
| Tumbo | M | 40,9 % | M | 38,2 % | 86,5 % |
| Tunavallen | M | 32,6 % | S | 32,8 % | 90,2 % |
| Viptorp | S | 43,9 % | S | 45,1 % | 78,2 % |
| Västermalm | S | 43,1 % | S | 42,4 % | 78,2 % |
| Västermarksparken | S | 43,3 % | S | 44,7 % | 81,2 % |
| Årby - Navigatören | S | 62,5 % | S | 60,6 % | 69,6 % |
| Årby-Notarien | S | 63,5 % | S | 63,5 % | 71,4 % |
| Ärla | S | 28,4 % | S | 29,3 % | 82,8 % |
| Ärsta | S | 44,1 % | S | 46,9 % | 74,0 % |
| Öja-Västermo | S | 27,5 % | C | 31,3 % | 83,4 % |
| Östermalm | S | 37,4 % | S | 41,4 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010