Valresultat Stockholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Stockholm med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stockholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 461 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,0 %
- Röstberättigade
- 593 334
- Avgivna röster
- 474 563
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 163 292 | 34,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 109 168 | 23,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 47 058 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 43 588 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 34 698 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 26 508 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 23 770 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 738 | 1,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 6 617 | 1,4 % |
| Övriga partier | 5 803 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 162 331 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 119 441 | 25,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 49 890 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 40 162 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 39 757 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 23 820 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 16 386 | 3,5 % |
| ÖVRövriga partier | 10 945 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 103 | 1,5 % |
| Övriga partier | 938 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 180 207 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 118 129 | 24,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 46 657 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 44 530 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 38 284 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 18 907 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 15 205 | 3,1 % |
| ÖVRövriga partier | 13 367 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 904 | 1,6 % |
| Övriga partier | 644 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Stockholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stockholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- MP
- V
- C
- KD
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,9 % | 34,3 % | 27,7 % | 21,9 % | 19,1 % | 19,1 % |
| S | 23,3 % | 20,9 % | 21,6 % | 23,8 % | 28,1 % | 26,3 % |
| L | 10,0 % | 8,6 % | 7,9 % | 7,9 % | 6,9 % | 7,1 % |
| MP | 9,3 % | 12,2 % | 11,1 % | 7,7 % | 10,0 % | 11,1 % |
| V | 7,4 % | 7,4 % | 7,7 % | 13,1 % | 11,7 % | 13,0 % |
| C | 5,7 % | 6,3 % | 4,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 9,8 % |
| KD | 5,1 % | 5,3 % | 4,3 % | 4,9 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 2,7 % | 1,8 % | 8,1 % | 1,9 % | 1,9 % | 1,2 % |
| SD | 1,7 % | 3,2 % | 6,6 % | 9,8 % | 10,7 % | 8,4 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 85,0 % | 85,8 % | 87,3 % | 84,0 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Stockholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stockholm 2006
Så skiljer sig Stockholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 23,3 % i Stockholm mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,8
- MP +4,1
- FP +2,5
- V +1,6
Svagare än i riket
- S −11,9
- C −2,2
- KD −1,5
- SD −1,3
Valdeltagande i Stockholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,0 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Stockholm på plats 149 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stockholm är indelad i 461 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,8 % i Spånga 22, Rinkeby NÖ till 94,5 % i Essinge 6, Lilla Essingen S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Oscar 5, Oscars Kyrka SÖ (68,0 %) och sitt svagaste i Spånga 10, Tensta V (6,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 302, Socialdemokraterna i 159 av 461 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholm är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 3,1 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- C −2,5
- M +2,4
- KD −1,2
- S +1,1
- V +0,5
- FP −0,4
- MP −0,1
Största parti i Stockholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Stockholm under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,7 % | 85,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,3 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Stockholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 461 valdistrikten i Stockholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolf Fredrik 1, Vasataden SV | M | 46,1 % | M | 49,1 % | 80,4 % |
| Adolf Fredrik 2, Vasastaden S | M | 49,2 % | M | 53,3 % | 78,8 % |
| Adolf Fredrik 3, Norrmalm N | M | 45,2 % | M | 47,9 % | 82,0 % |
| Adolf Fredrik 4, Norrmalm NV | M | 46,5 % | M | 49,6 % | 83,1 % |
| Bromma 1, Abrahamsberg S | M | 42,5 % | M | 44,7 % | 69,2 % |
| Bromma 2, Abrahamsberg N | M | 37,0 % | M | 37,3 % | 80,2 % |
| Bromma 3, Åkeslund Ö | M | 34,1 % | M | 36,7 % | 78,8 % |
| Bromma 4, Åkeslund V | M | 34,9 % | M | 39,0 % | 82,5 % |
| Bromma 5, Åkeshov | M | 30,1 % | M | 30,1 % | 76,2 % |
| Bromma 6, Riksby V | M | 33,7 % | M | 35,3 % | 76,8 % |
| Bromma 7, Riksby S | M | 37,2 % | M | 38,9 % | 80,4 % |
| Bromma 8, Eneby - Bromma K:a N | M | 46,3 % | M | 49,8 % | 91,5 % |
| Bromma 9, Bromma Kyrka S | M | 53,9 % | M | 58,4 % | 88,3 % |
| Bromma 10, Beckomberga Ö | S | 37,0 % | S | 36,5 % | 68,8 % |
| Bromma 11, Norra Ängby N | M | 44,4 % | M | 48,4 % | 93,9 % |
| Bromma 12, Norra Ängby Ö | M | 39,9 % | M | 43,3 % | 90,9 % |
| Bromma 13, Norra Ängby V | M | 41,0 % | M | 44,3 % | 89,3 % |
| Bromma 14, Blackeberg N | S | 36,8 % | S | 38,0 % | 79,9 % |
| Bromma 15, Blackeberg V | S | 33,4 % | S | 33,1 % | 75,0 % |
| Bromma 16, Blackeberg S | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 70,7 % |
| Bromma 17, Blackeberg Ö | S | 29,7 % | S | 31,6 % | 79,1 % |
| Bromma 18, Södra Ängby | M | 56,3 % | M | 63,2 % | 93,7 % |
| Bromma 19, Ulvsunda Industriomr V | M | 35,4 % | M | 36,1 % | 81,3 % |
| Bromma 20, Ulvsunda Industriomr Ö | M | 40,6 % | M | 41,8 % | 83,7 % |
| Bromma 21, Bällsta | M | 47,7 % | M | 53,7 % | 86,7 % |
| Bromma 22, Mariehäll | M | 45,7 % | M | 49,4 % | 77,5 % |
| Bromma 23, Beckomberga V | M | 34,0 % | M | 36,9 % | 80,3 % |
| Brännkyrka 1, Västertorp N | S | 32,6 % | S | 32,9 % | 70,2 % |
| Brännkyrka 2, Västertorp Ö | S | 31,1 % | S | 32,0 % | 80,1 % |
| Brännkyrka 3, Västertorp S | S | 33,7 % | S | 34,1 % | 83,4 % |
| Brännkyrka 4, Västertorp V | S | 37,3 % | S | 39,0 % | 76,2 % |
| Brännkyrka 5, Fruängen Ö | S | 33,9 % | S | 32,4 % | 81,3 % |
| Brännkyrka 6, Fruängen N | S | 35,2 % | S | 36,8 % | 82,2 % |
| Brännkyrka 7, Fruängen V | S | 36,7 % | S | 36,7 % | 79,8 % |
| Brännkyrka 8, Fruängen S | S | 37,1 % | S | 38,4 % | 73,5 % |
| Brännkyrka 9, Herrängen V | M | 45,0 % | M | 50,5 % | 90,2 % |
| Brännkyrka 10, Herrängen Ö | M | 45,6 % | M | 48,6 % | 89,7 % |
| Brännkyrka 11, Långsjö S | M | 49,0 % | M | 51,5 % | 90,4 % |
| Brännkyrka 12, Långsjö N | M | 41,3 % | M | 42,7 % | 91,8 % |
| Brännkyrka 13, Långbro S | M | 42,0 % | M | 43,2 % | 89,3 % |
| Brännkyrka 14, Långbro V | M | 41,4 % | M | 43,3 % | 86,6 % |
| Brännkyrka 15, Långbro N | M | 38,0 % | M | 40,4 % | 83,7 % |
| Brännkyrka 16, Solberga S | S | 31,9 % | S | 33,0 % | 76,4 % |
| Brännkyrka 17, Solberga V | S | 38,2 % | S | 36,7 % | 75,3 % |
| Brännkyrka 18, Solberga N | S | 38,2 % | S | 37,9 % | 76,8 % |
| Brännkyrka 19, Solberga Ö | S | 34,6 % | S | 33,7 % | 75,7 % |
| Brännkyrka 20, Liseberg | M | 31,2 % | M | 33,2 % | 83,3 % |
| Brännkyrka 21, Örby Slott | M | 37,1 % | M | 37,9 % | 85,4 % |
| Brännkyrka 22, Östberga S | S | 42,9 % | S | 42,1 % | 71,8 % |
| Brännkyrka 23, Östberga Ö | S | 33,1 % | M | 33,5 % | 79,8 % |
| Brännkyrka 24, Östberga N | S | 41,6 % | S | 39,5 % | 68,8 % |
| Brännkyrka 25, Älvsjö | M | 33,8 % | M | 33,8 % | 87,8 % |
| Domkyrkoförs 1, Storkyrkan N | M | 38,1 % | M | 39,0 % | 77,7 % |
| Domkyrkoförs 2, Storkyrkan S | M | 38,0 % | M | 42,1 % | 82,7 % |
| Domkyrkoförs 3, Klara - Jakob | M | 49,4 % | M | 54,3 % | 78,3 % |
| Engelbrekt 1, Engelbr Kyrka SÖ | M | 63,4 % | M | 67,9 % | 69,7 % |
| Engelbrekt 2, Engelbr Kyrka S | M | 63,7 % | M | 71,0 % | 86,8 % |
| Engelbrekt 3, Tekniska Högskolan Ö | M | 41,0 % | M | 44,6 % | 78,4 % |
| Engelbrekt 4, Engelbr Kyrka Ö | M | 65,0 % | M | 68,0 % | 86,9 % |
| Engelbrekt 5, Engelbr Kyrka SV | M | 62,7 % | M | 65,9 % | 85,9 % |
| Engelbrekt 6, Engelbr Kyrka NV | M | 61,2 % | M | 66,7 % | 86,3 % |
| Engelbrekt 7, Engelbr Kyrka NÖ | M | 46,0 % | M | 49,8 % | 84,5 % |
| Engelbrekt 8, Tekniska Högskolan V | M | 35,8 % | M | 38,1 % | 81,9 % |
| Engelbrekt 9, Hjorthagen Ö | M | 29,1 % | M | 31,9 % | 78,5 % |
| Engelbrekt 10, Hjorthagen V | M | 35,6 % | M | 37,7 % | 87,8 % |
| Engelbrekt 11, Universitetet Ö | M | 23,2 % | M | 23,1 % | 78,3 % |
| Engelbrekt 12, Universitetet V | M | 33,8 % | M | 38,5 % | 83,9 % |
| Engelbrekt 13, Engelbr Kyrka N | M | 52,4 % | M | 54,6 % | 80,8 % |
| Enskede 1, Årsta V | M | 30,0 % | M | 31,9 % | 70,8 % |
| Enskede 2, Årsta NV | S | 27,2 % | M | 29,0 % | 84,8 % |
| Enskede 3, Årsta VSV | S | 28,8 % | S | 29,3 % | 81,9 % |
| Enskede 4, Årsta N | M | 27,1 % | S | 29,4 % | 86,0 % |
| Enskede 5, Årsta SV | S | 30,6 % | S | 30,5 % | 78,1 % |
| Enskede 6, Årsta S | M | 32,1 % | M | 35,5 % | 81,6 % |
| Enskede 7, Årsta C | M | 28,0 % | M | 31,3 % | 85,2 % |
| Enskede 8, Årsta NÖ | M | 28,3 % | M | 29,9 % | 86,9 % |
| Enskede 9, Årsta Ö | M | 27,8 % | M | 31,1 % | 84,2 % |
| Enskede 10, Årsta SÖ | M | 28,1 % | M | 31,7 % | 80,9 % |
| Enskede 11, Johanneshov N | M | 34,0 % | M | 37,7 % | 79,4 % |
| Enskede 12, Johanneshov Ö | M | 29,5 % | M | 31,6 % | 75,6 % |
| Enskede 13, Johanneshov S | M | 27,4 % | M | 29,2 % | 75,8 % |
| Enskede 14, Johanneshov V | M | 32,1 % | M | 35,6 % | 78,6 % |
| Enskede 15, Enskede Gård N | M | 32,0 % | M | 35,9 % | 82,9 % |
| Enskede 16, Enskede Gård S | M | 34,5 % | M | 39,5 % | 86,8 % |
| Enskede 17, Enskedefältet | M | 35,4 % | M | 39,9 % | 92,3 % |
| Enskede 18, Gamla Enskede V | M | 28,7 % | M | 33,9 % | 84,7 % |
| Enskede 19, Gamla Enskede C | M | 33,4 % | M | 36,4 % | 88,8 % |
| Enskede 20, Gamla Enskede S | M | 31,6 % | M | 34,8 % | 82,7 % |
| Enskede 21, Gamla Enskede N | S | 38,5 % | S | 37,9 % | 75,7 % |
| Enskede 22, Gamla Enskede Ö | S | 40,7 % | S | 39,8 % | 72,9 % |
| Essinge 1, Lilla Essingen Ö | M | 35,8 % | M | 38,8 % | 77,0 % |
| Essinge 2, Lilla Essingen N | M | 41,8 % | M | 43,6 % | 81,2 % |
| Essinge 3, Stora Essingen S | M | 43,5 % | M | 49,3 % | 85,2 % |
| Essinge 4, Stora Essingen N | M | 46,6 % | M | 48,7 % | 86,5 % |
| Essinge 5, Stora Essingen Ö | M | 45,3 % | M | 49,4 % | 84,7 % |
| Essinge 6, Lilla Essingen S | M | 56,0 % | M | 62,6 % | 94,5 % |
| Farsta 1, Svedmyra N | M | 27,5 % | M | 30,4 % | 71,6 % |
| Farsta 2, Svedmyra S | S | 32,5 % | S | 32,5 % | 71,4 % |
| Farsta 3, Tallkrogen N | S | 35,8 % | S | 35,8 % | 80,6 % |
| Farsta 4, Tallkrogen S | M | 36,1 % | M | 39,9 % | 89,8 % |
| Farsta 5, Gubbängen Ö | S | 30,1 % | M | 31,7 % | 82,4 % |
| Farsta 6, Gubbängen S | S | 33,8 % | S | 32,9 % | 80,2 % |
| Farsta 7, Gubbängen V | S | 29,7 % | S | 32,2 % | 79,0 % |
| Farsta 8, Hökarängen Ö | S | 38,8 % | S | 38,2 % | 74,6 % |
| Farsta 9, Hökarängen C | S | 42,8 % | S | 40,8 % | 76,4 % |
| Farsta 10, Hökarängen N | S | 37,9 % | S | 38,8 % | 72,0 % |
| Farsta 11, Hökarängen S | S | 34,9 % | S | 36,4 % | 73,7 % |
| Farsta 12, Hökarängen V | S | 36,6 % | S | 38,1 % | 75,8 % |
| Farsta 13, Fagersjö C | S | 47,4 % | S | 49,8 % | 69,6 % |
| Farsta 14, Fagersjö Ö | S | 40,0 % | S | 40,9 % | 80,2 % |
| Farsta 15, Farsta Strand V | M | 29,8 % | M | 34,5 % | 87,4 % |
| Farsta 16, Farsta Strand S | S | 40,6 % | S | 40,7 % | 76,7 % |
| Farsta 17, Farsta Strand Ö | S | 47,5 % | S | 48,9 % | 70,6 % |
| Farsta 18, Larsboda | M | 30,8 % | M | 35,5 % | 82,8 % |
| Farsta 19, Farsta S | S | 48,2 % | S | 47,9 % | 73,6 % |
| Farsta 20, Farsta Ö | S | 37,4 % | S | 38,9 % | 77,2 % |
| Farsta 21, Farsta C | S | 35,9 % | S | 36,0 % | 81,4 % |
| Farsta 22, Farsta N | S | 33,4 % | S | 35,6 % | 74,6 % |
| Farsta 23, Farsta SV | S | 38,9 % | S | 41,0 % | 69,6 % |
| Farsta 24, Farsta V | S | 31,9 % | M | 33,6 % | 87,0 % |
| Farsta 25, Sköndal V | M | 31,5 % | M | 33,5 % | 85,2 % |
| Farsta 26, Sköndal N | M | 40,4 % | M | 43,0 % | 88,9 % |
| Farsta 27, Sköndal S | M | 34,5 % | M | 38,4 % | 86,2 % |
| Farsta 28, Sköndal Ö | M | 32,5 % | M | 35,4 % | 78,4 % |
| Gustav Vasa 1, NV | M | 51,1 % | M | 55,2 % | 78,2 % |
| Gustav Vasa 2, Ö | M | 48,9 % | M | 54,3 % | 79,2 % |
| Gustav Vasa 3, N | M | 39,7 % | M | 42,1 % | 79,3 % |
| Gustav Vasa 4, SÖ | M | 43,6 % | M | 47,0 % | 80,1 % |
| Gustav Vasa 5, C | M | 44,4 % | M | 47,3 % | 84,5 % |
| Gustav Vasa 6, V | M | 50,4 % | M | 51,8 % | 83,1 % |
| Gustav Vasa 7, S | M | 37,5 % | M | 40,1 % | 78,8 % |
| Gustav Vasa 8, NÖ | M | 50,2 % | M | 51,4 % | 84,6 % |
| Hedvig Eleonora 1, NV | M | 62,2 % | M | 67,5 % | 78,7 % |
| Hedvig Eleonora 2, N | M | 61,8 % | M | 66,8 % | 83,7 % |
| Hedvig Eleonora 3, NÖ | M | 62,1 % | M | 67,5 % | 84,2 % |
| Hedvig Eleonora 4, SÖ | M | 61,0 % | M | 65,2 % | 85,4 % |
| Hedvig Eleonora 5, SV | M | 64,1 % | M | 68,7 % | 82,9 % |
| Hedvig Eleonora 6, S | M | 58,4 % | M | 63,2 % | 83,1 % |
| Hägersten 1, Liljeholmen V | S | 33,1 % | S | 32,8 % | 64,0 % |
| Hägersten 2, Liljeholmen N | M | 33,9 % | M | 35,9 % | 88,5 % |
| Hägersten 3, Gröndal Ö | S | 24,8 % | M | 27,8 % | 84,2 % |
| Hägersten 4, Gröndal N | M | 32,4 % | M | 35,1 % | 89,0 % |
| Hägersten 5, Gröndal S | M | 23,1 % | S | 24,3 % | 82,8 % |
| Hägersten 6, Gröndal V | S | 26,8 % | M | 29,4 % | 82,9 % |
| Hägersten 7, Aspudden V | S | 31,5 % | S | 32,4 % | 78,7 % |
| Hägersten 8, Aspudden Ö | M | 26,3 % | M | 28,3 % | 75,8 % |
| Hägersten 9, Aspudden C | M | 22,8 % | S | 26,6 % | 80,8 % |
| Hägersten 10, Aspudden S | S | 24,0 % | S | 26,3 % | 84,2 % |
| Hägersten 11, Aspudden N | S | 27,1 % | S | 26,8 % | 82,0 % |
| Hägersten 12, Midsommarkransen N | M | 31,1 % | M | 33,6 % | 79,2 % |
| Hägersten 13, Midsommarkransen V | M | 28,9 % | M | 30,8 % | 81,0 % |
| Hägersten 14, Midsommarkransen S | M | 25,1 % | M | 27,1 % | 80,2 % |
| Hägersten 15, Midsommarkransen C | S | 26,3 % | S | 27,0 % | 75,8 % |
| Hägersten 16, Midsomarkransen Ö | M | 25,0 % | M | 25,9 % | 78,8 % |
| Hägersten 17, Västberga V | M | 30,8 % | M | 32,5 % | 83,2 % |
| Hägersten 18, Västberga Ö | S | 30,5 % | S | 30,7 % | 67,4 % |
| Hägersten 19, Hägerstensåsen S | S | 27,3 % | M | 29,0 % | 79,0 % |
| Hägersten 20, Hägerstensåsen Ö | S | 29,2 % | S | 31,5 % | 81,0 % |
| Hägersten 21, Hägerstensåsen V | M | 32,2 % | M | 33,4 % | 79,5 % |
| Hägersten 22, Hägerstensåsen N | M | 31,0 % | M | 33,8 % | 79,5 % |
| Hägersten 23, Hägersten Ö | M | 31,5 % | M | 33,3 % | 85,1 % |
| Hägersten 24, Hägersten N | M | 29,5 % | M | 30,9 % | 80,1 % |
| Hägersten 25, Hägersten S | M | 38,5 % | M | 42,0 % | 83,2 % |
| Hägersten 26, Hägersten V | M | 41,0 % | M | 42,3 % | 90,0 % |
| Hägersten 27, Mälarhöjden N | M | 42,8 % | M | 47,6 % | 89,1 % |
| Hägersten 28, Mälarhöjden S | M | 38,9 % | M | 42,6 % | 86,0 % |
| Hägersten 29, Liljeholmen S | M | 40,1 % | M | 45,1 % | 91,3 % |
| Hässelby 1, Hässelby Strand V | S | 36,2 % | S | 36,8 % | 69,3 % |
| Hässelby 2, Hässelby Strand S | M | 30,8 % | M | 32,6 % | 79,3 % |
| Hässelby 3, Hässelby Strand N | S | 40,5 % | S | 41,6 % | 70,8 % |
| Hässelby 4, Hässelby Strand Ö | S | 35,8 % | S | 35,5 % | 76,5 % |
| Hässelby 5, Hässelby Gård S | S | 40,7 % | S | 42,1 % | 65,3 % |
| Hässelby 6, Hässelby Gård Ö | S | 37,6 % | S | 41,4 % | 70,8 % |
| Hässelby 7, Hässelby Gård N | S | 41,8 % | S | 43,9 % | 67,8 % |
| Hässelby 8, Hässelby Gård C | S | 44,1 % | S | 44,5 % | 70,9 % |
| Hässelby 9, Hässelby Gård V | M | 30,5 % | M | 31,1 % | 80,5 % |
| Hässelby 10, Hässelby Villastad S | M | 57,2 % | M | 60,6 % | 90,9 % |
| Hässelby 11, Hässelby Villastad SV | M | 50,0 % | M | 52,9 % | 87,8 % |
| Hässelby 12, Hässelby Villastad SÖ | M | 44,5 % | M | 48,4 % | 89,6 % |
| Hässelby 13, Hässelby Villastad C | S | 36,3 % | S | 37,5 % | 74,9 % |
| Hässelby 14, Hässelby Villastad V | M | 47,9 % | M | 49,6 % | 90,6 % |
| Hässelby 15, Hässelby Villastad N | M | 43,7 % | M | 45,6 % | 89,2 % |
| Hässelby 16, Hässelby Villastad NÖ | M | 45,2 % | M | 47,9 % | 90,6 % |
| Hässelby 17, Hässelby Villastad Ö | M | 36,6 % | M | 38,6 % | 79,7 % |
| Högalid 1, Reimersholme-Långholmen | M | 27,9 % | M | 27,8 % | 73,5 % |
| Högalid 2, Reimersholme S | M | 28,8 % | M | 32,7 % | 84,3 % |
| Högalid 3, Norra Högalid N | M | 32,3 % | M | 34,5 % | 85,5 % |
| Högalid 4, Norra Högalid C | M | 28,6 % | M | 33,3 % | 81,5 % |
| Högalid 5, Norra Högalid V | M | 30,9 % | M | 31,8 % | 81,0 % |
| Högalid 6, Norra Högalid SV | M | 24,6 % | M | 27,1 % | 80,4 % |
| Högalid 7, Mellersta Högalid V | M | 26,1 % | M | 27,0 % | 77,8 % |
| Högalid 8, Norra Högalid NV | M | 27,8 % | M | 29,5 % | 82,1 % |
| Högalid 9, Norra Högalid S | M | 27,3 % | M | 28,6 % | 84,9 % |
| Högalid 10, Mellersta Högalid SV | S | 30,5 % | S | 32,2 % | 85,2 % |
| Högalid 11, Mellersta Högalid N | M | 27,3 % | M | 31,2 % | 80,2 % |
| Högalid 12, Norra Högalid NÖ | M | 30,5 % | M | 32,8 % | 85,9 % |
| Högalid 13, Norra Högalid Ö | M | 29,1 % | M | 32,9 % | 85,7 % |
| Högalid 14, Mellersta Högalid Ö | M | 31,8 % | M | 34,8 % | 83,0 % |
| Högalid 15, Mellersta Högalid S | S | 23,0 % | M | 26,2 % | 81,6 % |
| Högalid 16, Södra Högalid V | M | 28,0 % | M | 30,6 % | 84,5 % |
| Högalid 17, Södra Högalid Ö | S | 25,5 % | S | 27,3 % | 82,8 % |
| Högalid 18, Mellersta Högalid SÖ | M | 26,5 % | M | 29,7 % | 81,8 % |
| Högalid 19, Norra Högalid SÖ | M | 27,1 % | M | 31,0 % | 83,7 % |
| Johannes 1, Norrmalm Ö | M | 50,1 % | M | 55,6 % | 63,1 % |
| Johannes 2, Vasastaden SÖ | M | 46,2 % | M | 50,4 % | 85,4 % |
| Johannes 3, Vasastaden V | M | 42,3 % | M | 45,0 % | 79,5 % |
| Johannes 4, Vasastaden C | M | 48,0 % | M | 50,8 % | 81,4 % |
| Johannes 5, Vasastaden Ö | M | 52,9 % | M | 57,5 % | 82,1 % |
| Johannes 6, Vasastaden NÖ | M | 47,0 % | M | 51,8 % | 81,7 % |
| Johannes 7, Vasastaden N | M | 47,4 % | M | 48,2 % | 80,5 % |
| Johannes 8, Norrmalm NÖ | M | 51,8 % | M | 56,7 % | 81,7 % |
| Katarina 1, Östra Katarina NV | M | 31,2 % | M | 32,8 % | 65,0 % |
| Katarina 2, Östra Katarina N | M | 33,2 % | M | 35,9 % | 84,0 % |
| Katarina 3, Östra Katarina NÖ | M | 32,2 % | M | 35,2 % | 85,3 % |
| Katarina 4, Östra Katarina V | M | 35,1 % | M | 38,4 % | 84,3 % |
| Katarina 5, Östra Katarina VSV | M | 30,2 % | M | 33,1 % | 83,7 % |
| Katarina 6, Östra Katarina Ö | M | 30,1 % | M | 33,3 % | 83,0 % |
| Katarina 7, Västra Katarina N | S | 29,4 % | S | 32,4 % | 74,5 % |
| Katarina 8, Västra Katarina NÖ | M | 31,5 % | M | 33,8 % | 84,3 % |
| Katarina 9, Västra Katarina Ö | M | 33,6 % | M | 34,6 % | 84,6 % |
| Katarina 10, Västra Katarina SV | M | 27,4 % | M | 30,2 % | 83,7 % |
| Katarina 11, Västra Katarina C | S | 26,9 % | S | 27,7 % | 86,0 % |
| Katarina 12, Västra Katarina SÖ | M | 31,0 % | M | 34,2 % | 81,7 % |
| Katarina 13, Västra Katarina S | M | 30,8 % | M | 31,8 % | 82,8 % |
| Katarina 14, Östra Katarina S | M | 28,2 % | M | 29,3 % | 82,4 % |
| Katarina 15, Östra Katarina SSV | M | 28,2 % | M | 29,7 % | 78,3 % |
| Katarina 16, Östra Katarina SV | M | 25,5 % | M | 29,2 % | 81,8 % |
| Katarina 17, Östra Katarina SÖ | M | 28,2 % | M | 31,3 % | 83,3 % |
| Katarina 18, Östra Katarina SSÖ | M | 30,9 % | M | 33,0 % | 82,6 % |
| Katarina 19, Östra Katarina C | M | 29,4 % | M | 31,2 % | 83,5 % |
| Katarina 20, Västra Katarina V | S | 31,7 % | S | 31,6 % | 78,1 % |
| Kista 1, Akalla C | S | 51,4 % | S | 49,9 % | 57,0 % |
| Kista 2, Akalla Ö | S | 48,1 % | S | 47,6 % | 60,7 % |
| Kista 3, Akalla N | S | 37,4 % | S | 39,0 % | 71,4 % |
| Kista 4, Akalla V | S | 34,1 % | S | 33,8 % | 83,1 % |
| Kista 5, Akalla S | S | 38,4 % | S | 39,1 % | 80,9 % |
| Kista 6, Husby N | S | 42,8 % | S | 41,7 % | 71,2 % |
| Kista 7, Husby SV | S | 52,6 % | S | 54,9 % | 58,0 % |
| Kista 8, Husby C | S | 44,6 % | S | 47,2 % | 53,6 % |
| Kista 9, Husby S | S | 51,4 % | S | 53,9 % | 55,3 % |
| Kista 10, Husby Ö | S | 44,1 % | S | 51,1 % | 60,5 % |
| Kista 11, Husby V | S | 48,1 % | S | 52,7 % | 55,8 % |
| Kista 12, Kista V | S | 32,5 % | S | 33,1 % | 78,8 % |
| Kista 13, Kista C | S | 32,5 % | S | 33,8 % | 73,7 % |
| Kista 14, Kista S | S | 30,9 % | S | 31,2 % | 81,3 % |
| Kista 15, Kista Ö | S | 32,0 % | S | 35,3 % | 70,9 % |
| Kista 16, Kista N | S | 32,7 % | S | 33,4 % | 72,0 % |
| Kungsholm 1, VSV | M | 45,2 % | M | 48,6 % | 76,6 % |
| Kungsholm 2, SV | M | 47,1 % | M | 49,0 % | 84,7 % |
| Kungsholm 3, V | M | 43,3 % | M | 47,5 % | 85,9 % |
| Kungsholm 4, NV | M | 48,6 % | M | 50,2 % | 86,3 % |
| Kungsholm 5, C | M | 46,0 % | M | 50,4 % | 84,1 % |
| Kungsholm 6, SSV | M | 40,6 % | M | 46,3 % | 84,7 % |
| Kungsholm 7, S | M | 53,9 % | M | 58,6 % | 86,4 % |
| Kungsholm 8, SÖ | M | 43,9 % | M | 47,8 % | 86,3 % |
| Kungsholm 9, NÖ | M | 48,5 % | M | 51,8 % | 83,0 % |
| Kungsholm 10, Ö | M | 46,5 % | M | 50,2 % | 78,6 % |
| Kungsholm 11, N | M | 45,7 % | M | 51,1 % | 87,4 % |
| Maria 1, Mariatorget N | M | 31,1 % | M | 32,8 % | 78,6 % |
| Maria 2, Mariatorget NV | M | 30,8 % | M | 33,9 % | 83,2 % |
| Maria 3, Mariatorget V | M | 27,9 % | M | 31,2 % | 83,6 % |
| Maria 4, Mariatorget SV | M | 24,5 % | M | 25,6 % | 81,9 % |
| Maria 5, Mariatorget SÖ | M | 28,4 % | M | 31,0 % | 85,2 % |
| Maria 6, Mariatorget NÖ | M | 32,4 % | M | 36,0 % | 84,2 % |
| Maria 7, Mariatorget Ö | M | 31,9 % | M | 37,7 % | 86,5 % |
| Maria 8, Mariatorget S | M | 29,4 % | M | 30,7 % | 82,3 % |
| Maria 9, Södra Station S | M | 25,7 % | M | 27,7 % | 81,8 % |
| Maria 10, Södra Station Ö | M | 37,0 % | M | 40,5 % | 86,6 % |
| Maria 11, Södra Station V | M | 25,9 % | M | 29,1 % | 86,5 % |
| Matteus 1, Östra Matteus Ö | M | 46,3 % | M | 48,8 % | 70,4 % |
| Matteus 2, Östra Matteus NÖ | M | 47,7 % | M | 50,1 % | 84,9 % |
| Matteus 3, Östra Matteus N | M | 42,9 % | M | 47,3 % | 83,5 % |
| Matteus 4, Östra Matteus C | M | 45,7 % | M | 49,2 % | 85,3 % |
| Matteus 5, Östra Matteus NV | M | 42,9 % | M | 45,7 % | 86,1 % |
| Matteus 6, Västra Matteus NÖ | M | 42,3 % | M | 44,7 % | 83,4 % |
| Matteus 7, Västra Matteus N | M | 46,4 % | M | 50,6 % | 85,0 % |
| Matteus 8, Västra Matteus C | M | 39,9 % | M | 43,3 % | 81,3 % |
| Matteus 9, Västra Matteus SÖ | M | 46,5 % | M | 51,0 % | 82,8 % |
| Matteus 10, Östra Matteus V | M | 47,1 % | M | 50,2 % | 85,9 % |
| Matteus 11, Östra Matteus S | M | 50,2 % | M | 51,8 % | 86,8 % |
| Matteus 12, Västra Matteus Ö | M | 49,7 % | M | 54,1 % | 87,5 % |
| Matteus 13, Västra Matteus S | M | 46,9 % | M | 50,5 % | 83,0 % |
| Matteus 14, Västra Matteus SV | M | 44,5 % | M | 48,3 % | 87,0 % |
| Matteus 15, Västra Matteus VSV | M | 45,1 % | M | 47,2 % | 88,0 % |
| Matteus 16, Västra Matteus V | M | 44,4 % | M | 47,8 % | 86,6 % |
| Matteus 17, Västra Matteus NV | M | 35,0 % | M | 38,9 % | 85,3 % |
| Oscar 1, Djurgården | M | 54,4 % | M | 50,2 % | 57,0 % |
| Oscar 2, Oscars Kyrka Ö | M | 56,5 % | M | 59,4 % | 85,4 % |
| Oscar 3, Oscars Kyrka SV | M | 66,9 % | M | 68,5 % | 83,7 % |
| Oscar 4, Oscars Kyrka V | M | 63,3 % | M | 69,1 % | 82,7 % |
| Oscar 5, Oscars Kyrka SÖ | M | 68,0 % | M | 73,2 % | 86,7 % |
| Oscar 6, Oscars Kyrka S | M | 62,3 % | M | 68,6 % | 85,9 % |
| Oscar 7, Oscars Kyrka NV | M | 63,7 % | M | 69,0 % | 82,5 % |
| Oscar 8, Oscars Kyrka C | M | 65,2 % | M | 71,4 % | 87,0 % |
| Oscar 9, Oscars Kyrka NÖ | M | 61,0 % | M | 66,3 % | 85,9 % |
| Oscar 10, Oscars Kyrka N | M | 52,9 % | M | 57,7 % | 82,0 % |
| Oscar 11, Gärdet S | M | 57,2 % | M | 60,8 % | 84,1 % |
| Oscar 12, Gärdet C | M | 48,8 % | M | 53,6 % | 87,2 % |
| Oscar 13, Gärdet SÖ | M | 56,4 % | M | 59,2 % | 85,9 % |
| Oscar 14, Gärdet SV | M | 54,8 % | M | 60,0 % | 83,1 % |
| Oscar 15, Gärdet NV | M | 50,2 % | M | 55,4 % | 84,2 % |
| Oscar 16, Gärdet NNV | M | 47,5 % | M | 47,9 % | 80,2 % |
| Oscar 17, Gärdet V | M | 48,0 % | M | 52,9 % | 87,4 % |
| Oscar 18, Gärdet NNÖ | M | 50,7 % | M | 56,7 % | 82,5 % |
| Oscar 19, Gärdet NÖ | M | 44,7 % | M | 48,6 % | 79,1 % |
| Oscar 20, Gärdet N | M | 52,0 % | M | 54,6 % | 80,0 % |
| Oscar 21, Gärdet Ö | M | 42,0 % | M | 44,8 % | 80,8 % |
| S:t Göran 1, Fredhäll S | M | 39,3 % | M | 41,5 % | 72,3 % |
| S:t Göran 2, Fredhäll Ö | M | 37,8 % | M | 40,6 % | 87,0 % |
| S:t Göran 3, Fredhäll V | M | 40,6 % | M | 45,4 % | 84,2 % |
| S:t Göran 4, Kristineberg V | M | 35,3 % | M | 37,3 % | 82,8 % |
| S:t Göran 5, Kristineberg N | M | 40,8 % | M | 43,0 % | 81,9 % |
| S:t Göran 6, Kristineberg Ö | M | 38,0 % | M | 41,2 % | 85,4 % |
| S:t Göran 7, Marieberg S | M | 44,7 % | M | 49,9 % | 86,3 % |
| S:t Göran 8, Marieberg-Stadshagen S | M | 40,5 % | M | 46,0 % | 87,2 % |
| S:t Göran 9, Stadshagen N | M | 32,2 % | M | 35,8 % | 74,3 % |
| S:t Göran 10, Östra S:t Göran V | M | 45,4 % | M | 47,9 % | 81,7 % |
| S:t Göran 11, Östra S:t Göran N | M | 44,2 % | M | 47,0 % | 78,9 % |
| S:t Göran 12, Östra S:t Göran NV | M | 40,6 % | M | 43,3 % | 81,3 % |
| S:t Göran 13, Östra S:t Göran C | M | 45,0 % | M | 47,9 % | 82,4 % |
| S:t Göran 14, Östra S:t Göran NÖ | M | 44,5 % | M | 47,7 % | 82,3 % |
| S:t Göran 15, Östra S:t Göran Ö | M | 40,8 % | M | 43,5 % | 82,5 % |
| S:t Göran 16, Östra S:t Göran SV | M | 45,1 % | M | 46,9 % | 86,2 % |
| S:t Göran 17, Östra S:t Göran S | M | 46,9 % | M | 51,0 % | 85,0 % |
| Skarpnäck 1, Bagarmossen S | S | 31,4 % | S | 31,6 % | 71,4 % |
| Skarpnäck 2, Bagarmossen Ö | S | 29,6 % | S | 33,2 % | 82,2 % |
| Skarpnäck 3, Bagarmossen NÖ | S | 40,3 % | S | 41,1 % | 74,9 % |
| Skarpnäck 4, Bagarmossen V | S | 32,7 % | S | 30,3 % | 76,2 % |
| Skarpnäck 5, Bagarmossen N | S | 48,4 % | S | 48,2 % | 69,0 % |
| Skarpnäck 6, Bagarmossen NV | S | 33,6 % | S | 33,1 % | 76,3 % |
| Skarpnäck 7, Enskededalen-Pungpinan | M | 27,9 % | M | 30,9 % | 92,1 % |
| Skarpnäck 8, Enskededalen N | M | 30,6 % | M | 33,8 % | 85,0 % |
| Skarpnäck 9, Kärrtorp Ö | S | 34,4 % | S | 35,6 % | 79,2 % |
| Skarpnäck 10, Kärrtorp V | S | 38,3 % | S | 37,1 % | 79,4 % |
| Skarpnäck 11, Björkhagen Ö | S | 23,7 % | S | 26,2 % | 86,4 % |
| Skarpnäck 12, Björkhagen V | S | 25,0 % | S | 25,5 % | 84,2 % |
| Skarpnäck 13, Björkhagen N | M | 24,3 % | M | 26,0 % | 85,7 % |
| Skarpnäck 14, Hammarbyhöjden S | S | 24,7 % | S | 27,1 % | 83,2 % |
| Skarpnäck 15, Hammarbyhöjden C | M | 28,3 % | M | 31,5 % | 80,9 % |
| Skarpnäck 16, Hammarbyhöjden Ö | S | 27,1 % | S | 27,8 % | 79,0 % |
| Skarpnäck 17, Hammarbyhöjden V | M | 31,3 % | M | 33,8 % | 76,7 % |
| Skarpnäck 18, Skarpnäcks Gård-Flaten | S | 32,7 % | S | 34,5 % | 84,3 % |
| Skarpnäck 19, Skarpnäcks Gård-Orhem | S | 31,6 % | S | 33,5 % | 72,9 % |
| Skarpnäck 20, Skarpnäcks Gård C | S | 36,5 % | S | 37,0 % | 72,0 % |
| Skarpnäck 21, Skarpnäcks Gård N | S | 35,8 % | S | 38,0 % | 79,3 % |
| Skarpnäck 22, Hamarbyhöjden N | M | 28,1 % | M | 31,1 % | 80,4 % |
| Skärholmen 1, Bredäng Ö | S | 37,7 % | S | 37,3 % | 59,7 % |
| Skärholmen 2, Bredäng N | S | 52,9 % | S | 52,7 % | 61,8 % |
| Skärholmen 3, Bredäng V | S | 51,3 % | S | 51,8 % | 63,5 % |
| Skärholmen 4, Bredäng C | S | 39,1 % | S | 39,8 % | 76,5 % |
| Skärholmen 5, Bredäng S | S | 35,9 % | S | 37,6 % | 66,7 % |
| Skärholmen 6, Sätra Ö | S | 37,0 % | S | 36,7 % | 74,9 % |
| Skärholmen 7, Sätra S | S | 46,6 % | S | 45,3 % | 66,0 % |
| Skärholmen 8, Sätra N | S | 30,0 % | M | 31,8 % | 80,5 % |
| Skärholmen 9, Sätra V | S | 40,8 % | S | 41,4 % | 77,2 % |
| Skärholmen 10, Skärholmen N | S | 49,8 % | S | 49,5 % | 63,8 % |
| Skärholmen 11, Skärholmen Ö | S | 57,9 % | S | 59,0 % | 57,4 % |
| Skärholmen 12, Skärholmen S | S | 36,0 % | S | 37,5 % | 75,6 % |
| Skärholmen 13, Skärholmen V | S | 39,6 % | S | 39,7 % | 70,1 % |
| Skärholmen 14, Vårberg N | S | 41,8 % | S | 39,2 % | 67,6 % |
| Skärholmen 15, Vårberg S | S | 45,9 % | S | 45,0 % | 75,6 % |
| Skärholmen 16, Vårberg Ö | S | 46,1 % | S | 47,6 % | 60,6 % |
| Skärholmen 17, Vårberg V | M | 34,9 % | M | 37,2 % | 84,1 % |
| Sofia 1, Norra Sofia N | M | 34,0 % | M | 36,2 % | 77,3 % |
| Sofia 2, Norra Sofia Ö | M | 25,7 % | M | 27,4 % | 86,5 % |
| Sofia 3, Norra Sofia S | M | 29,3 % | M | 30,7 % | 85,0 % |
| Sofia 4, Norra Sofia V | M | 32,3 % | M | 34,9 % | 82,9 % |
| Sofia 5, Norra Sofia C | M | 31,9 % | M | 34,1 % | 81,9 % |
| Sofia 6, Södra Sofia Ö | M | 38,1 % | M | 41,7 % | 92,0 % |
| Sofia 7, Södra Sofia NV | M | 27,4 % | M | 29,0 % | 82,0 % |
| Sofia 8, Södra Sofia SV | M | 31,1 % | M | 35,0 % | 85,1 % |
| Sofia 9, Södra Sofia V | M | 29,0 % | M | 31,0 % | 85,3 % |
| Sofia 10, Södra Sofia S | M | 28,6 % | M | 34,2 % | 85,4 % |
| Sofia 11, Södra Sofia N | S | 24,1 % | M | 26,3 % | 87,7 % |
| Sofia 12, Södra Hammarbyhamnen N | M | 31,1 % | M | 36,0 % | 78,2 % |
| Sofia 13, Södra Hammarbyhamnen NÖ | M | 39,2 % | M | 44,3 % | 85,4 % |
| Sofia 14, Södra Hammarbyhamnen C | M | 47,1 % | M | 50,1 % | 86,8 % |
| Sofia 15, Södra Hammarbyhamnen V | M | 36,7 % | M | 39,3 % | 86,1 % |
| Sofia 16, Södra Hammarbyhamnen Ö | M | 47,8 % | M | 53,4 % | 88,4 % |
| Spånga 1, Sundby | M | 52,0 % | M | 51,8 % | 70,9 % |
| Spånga 2, Flysta | M | 46,1 % | M | 48,0 % | 86,6 % |
| Spånga 3, Solhem Ö | M | 41,1 % | M | 42,7 % | 87,3 % |
| Spånga 4, Solhem S | M | 47,6 % | M | 50,6 % | 89,6 % |
| Spånga 5, Solhem V och Lunda | M | 44,0 % | M | 46,1 % | 89,7 % |
| Spånga 6, Solhem N | M | 37,2 % | M | 37,6 % | 82,9 % |
| Spånga 7, Bromsten V | M | 35,2 % | M | 36,7 % | 82,1 % |
| Spånga 8, Bromsten Ö | M | 32,5 % | M | 34,0 % | 81,6 % |
| Spånga 9, Bromsten S | M | 34,7 % | M | 36,0 % | 81,1 % |
| Spånga 10, Tensta V | S | 57,7 % | S | 58,3 % | 53,3 % |
| Spånga 11, Tensta NV | S | 49,2 % | S | 49,5 % | 62,9 % |
| Spånga 12, Tensta N | S | 52,0 % | S | 53,0 % | 65,6 % |
| Spånga 13, Tensta S | S | 66,7 % | S | 63,0 % | 56,3 % |
| Spånga 14, Tensta SV | S | 49,5 % | S | 51,0 % | 64,9 % |
| Spånga 15, Tensta NÖ | S | 66,7 % | S | 66,9 % | 56,3 % |
| Spånga 16, Tensta Ö | S | 49,8 % | S | 50,1 % | 67,2 % |
| Spånga 17, Rinkeby NV | S | 56,3 % | S | 56,2 % | 59,5 % |
| Spånga 18, Rinkeby V | S | 61,2 % | S | 64,8 % | 56,9 % |
| Spånga 19, Rinkeby S | S | 59,1 % | S | 62,5 % | 53,9 % |
| Spånga 20, Rinkeby N | S | 56,4 % | S | 58,2 % | 57,2 % |
| Spånga 21, Rinkeby C | S | 58,2 % | S | 59,6 % | 55,9 % |
| Spånga 22, Rinkeby NÖ | S | 59,4 % | S | 63,7 % | 48,8 % |
| Spånga 23, Rinkeby Ö | S | 60,8 % | S | 62,4 % | 56,0 % |
| Spånga 24, Tensta C | S | 56,0 % | S | 54,1 % | 61,2 % |
| Vantör 1, Stureby N | M | 39,5 % | M | 43,8 % | 68,5 % |
| Vantör 2, Stureby V | M | 34,8 % | M | 37,1 % | 81,6 % |
| Vantör 3, Stureby Ö | M | 43,5 % | M | 48,3 % | 89,1 % |
| Vantör 4, Stureby S | S | 32,6 % | S | 32,1 % | 76,7 % |
| Vantör 5, Bandhagen Ö | S | 41,1 % | S | 41,7 % | 72,5 % |
| Vantör 6, Bandhagen N | S | 35,3 % | S | 35,8 % | 76,7 % |
| Vantör 7, Bandhagen V | S | 29,6 % | S | 31,2 % | 73,1 % |
| Vantör 8, Högdalen Ö | S | 37,1 % | S | 38,7 % | 71,4 % |
| Vantör 9, Högdalen S | S | 38,4 % | S | 39,8 % | 75,2 % |
| Vantör 10, Högdalen V | S | 34,4 % | S | 34,2 % | 76,7 % |
| Vantör 11, Högdalen C | S | 42,3 % | S | 42,2 % | 68,2 % |
| Vantör 12, Högdalen N | S | 30,5 % | S | 30,3 % | 76,8 % |
| Vantör 13, Örby V | M | 44,0 % | M | 46,1 % | 83,5 % |
| Vantör 14, Örby S | M | 45,3 % | M | 48,1 % | 86,4 % |
| Vantör 15, Örby N | M | 45,9 % | M | 48,9 % | 87,1 % |
| Vantör 16, Rågsved Ö | S | 51,1 % | S | 52,0 % | 62,2 % |
| Vantör 17, Rågsved SV | S | 42,0 % | S | 41,9 % | 67,3 % |
| Vantör 18, Rågsved N | S | 54,7 % | S | 56,4 % | 60,1 % |
| Vantör 19, Rågsved V | S | 38,3 % | S | 39,2 % | 72,0 % |
| Vantör 20, Rågsved S | S | 45,1 % | S | 47,6 % | 68,1 % |
| Vantör 21, Hagsätra C | S | 35,2 % | S | 34,7 % | 79,2 % |
| Vantör 22, Hagsätra Ö | S | 42,4 % | S | 42,3 % | 69,8 % |
| Vantör 23, Hagsätra N | S | 44,7 % | S | 46,1 % | 64,3 % |
| Vantör 24, Hagsätra V | S | 33,8 % | M | 33,9 % | 85,3 % |
| Vällingby 1, Vällingby N | M | 29,7 % | M | 32,6 % | 77,8 % |
| Vällingby 2, Vällingby V | S | 31,0 % | S | 31,5 % | 78,2 % |
| Vällingby 3, Vällingby Ö | S | 31,5 % | S | 32,4 % | 73,6 % |
| Vällingby 4, Vällingby S | S | 41,3 % | S | 41,1 % | 71,9 % |
| Vällingby 5, Grimsta V | S | 40,7 % | S | 40,7 % | 70,6 % |
| Vällingby 6, Grimsta Ö | S | 38,0 % | S | 39,5 % | 73,1 % |
| Vällingby 7, Råcksta S | S | 34,1 % | S | 35,2 % | 73,8 % |
| Vällingby 8, Råcksta V | S | 39,0 % | S | 39,7 % | 75,2 % |
| Vällingby 9, Råcksta Ö | S | 29,8 % | S | 30,8 % | 73,2 % |
| Vällingby 10, Nälsta Ö | M | 41,8 % | M | 45,3 % | 88,5 % |
| Vällingby 11, Nälsta S | M | 39,4 % | M | 39,3 % | 87,8 % |
| Vällingby 12, Nälsta V | M | 43,0 % | M | 45,7 % | 89,5 % |
| Vällingby 13, Kälvesta N | M | 40,4 % | M | 43,5 % | 89,9 % |
| Vällingby 14, Kälvesta S | M | 43,6 % | M | 46,5 % | 90,5 % |
| Vällingby 15, Vinsta V | M | 42,4 % | M | 43,2 % | 87,8 % |
| Vällingby 16, Vinsta Ö | M | 34,1 % | M | 36,6 % | 79,1 % |
| Västerled 1, Smedslätten V | M | 56,0 % | M | 63,2 % | 76,0 % |
| Västerled 2, Äppelviken | M | 55,0 % | M | 61,3 % | 92,4 % |
| Västerled 3, Stora Mossen | M | 56,5 % | M | 60,7 % | 91,8 % |
| Västerled 4, Alvik | M | 41,6 % | M | 43,8 % | 83,6 % |
| Västerled 5, Traneberg V | M | 34,8 % | M | 36,4 % | 81,6 % |
| Västerled 6, Traneberg S | M | 41,8 % | M | 46,0 % | 83,8 % |
| Västerled 7, Traneberg C | M | 39,2 % | M | 42,9 % | 82,9 % |
| Västerled 8, Traneberg Ö | M | 36,3 % | M | 39,0 % | 88,3 % |
| Västerled 9, Ulvsunda Ö | M | 39,3 % | M | 43,5 % | 89,9 % |
| Västerled 10, Nockebyhov S | M | 48,6 % | M | 53,9 % | 80,5 % |
| Västerled 11, Olovslund-Nockebyhov | M | 49,4 % | M | 52,3 % | 91,4 % |
| Västerled 12, Nockeby S | M | 62,2 % | M | 68,2 % | 91,6 % |
| Västerled 13, Nockeby N | M | 55,7 % | M | 58,9 % | 89,6 % |
| Västerled 14, Höglandet | M | 63,5 % | M | 68,2 % | 90,6 % |
| Västerled 15, Ålsten S | M | 58,5 % | M | 66,6 % | 93,6 % |
| Västerled 16, Ålsten N | M | 53,3 % | M | 61,3 % | 90,8 % |
| Västerled 17, Smedslätten Ö | M | 53,7 % | M | 57,0 % | 90,6 % |
| Västerled 18, Ulvsunda V | M | 37,1 % | M | 38,1 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006