Valresultat Överkalix 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Överkalix med 58,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (57,3 %). Valdeltagandet var 76,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Överkalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,5 %
- Röstberättigade
- 3 136
- Avgivna röster
- 2 399
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 401 | 58,9 % |
| VVänsterpartiet | 303 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 273 | 11,5 % |
| MModeraterna | 161 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 60 | 2,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 58 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 49 | 2,1 % |
| Övriga partier | 73 | 3,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 284 | 54,8 % |
| CCenterpartiet | 284 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 11,7 % |
| NSNS | 190 | 8,1 % |
| MModeraterna | 101 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 39 | 1,7 % |
| ÖVRövriga partier | 36 | 1,5 % |
| KDKristdemokraterna | 33 | 1,4 % |
| Övriga partier | 14 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 388 | 57,3 % |
| CCenterpartiet | 423 | 17,5 % |
| VVänsterpartiet | 352 | 14,5 % |
| MModeraterna | 100 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 2,3 % |
| Övriga partier | 17 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Överkalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Överkalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- C
- M
- KD
- L
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,9 % | 61,0 % | 52,5 % | 46,7 % | 42,9 % | 36,5 % |
| V | 12,7 % | 10,8 % | 10,5 % | 10,5 % | 7,8 % | 7,6 % |
| C | 11,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 8,8 % | 5,8 % | 8,4 % |
| M | 6,8 % | 8,1 % | 8,1 % | 7,8 % | 10,1 % | 13,4 % |
| KD | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 5,7 % | 7,6 % |
| L | 2,4 % | 3,0 % | 1,8 % | 2,1 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,8 % |
| MP | 2,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,2 % |
| SD | 0,8 % | 3,7 % | 13,0 % | 18,3 % | 23,3 % | 20,4 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 83,3 % | 85,4 % | 85,1 % | 81,3 % | 81,1 % |
Valdeltagande i Överkalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Överkalix 2006
Så skiljer sig Överkalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 58,9 % i Överkalix mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 23,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +23,7
- V +6,9
- C +3,6
Svagare än i riket
- M −19,3
- FP −5,1
- KD −4,1
- MP −3,1
Valdeltagande i Överkalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,5 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Överkalix på plats 251 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Överkalix är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 11,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- C +6,0
- M −2,6
- V +1,8
- S −1,6
Största parti i Överkalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Överkalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 81,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 61,0 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 58,9 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Överkalix 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Överkalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Överkalix nedre | S | 59,9 % | S | 59,7 % | 77,0 % |
| Överkalix övre | S | 57,3 % | S | 54,3 % | 75,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006