Valresultat Gällivare 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 53,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,8 %). Valdeltagandet var 76,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,0 %
- Röstberättigade
- 15 004
- Avgivna röster
- 11 396
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 975 | 53,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 024 | 17,9 % |
| MModeraterna | 1 337 | 11,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 319 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 317 | 2,8 % |
| CCenterpartiet | 287 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 265 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 262 | 2,3 % |
| SJVPSJVP | 254 | 2,3 % |
| Övriga partier | 238 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 959 | 44,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 749 | 15,8 % |
| NSNS | 1 472 | 13,3 % |
| MModeraterna | 1 365 | 12,3 % |
| ÖVRövriga partier | 499 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 303 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 199 | 1,8 % |
| KDKristdemokraterna | 180 | 1,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 174 | 1,6 % |
| CCenterpartiet | 173 | 1,6 % |
| Övriga partier | 4 | 0,0 % |
Kommunvalet 2006 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 095 | 44,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 298 | 20,2 % |
| MModeraterna | 1 727 | 15,2 % |
| NSNS | 665 | 5,8 % |
| KOMMUKOMMU | 514 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 269 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 265 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 174 | 1,5 % |
| KDKristdemokraterna | 173 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 1,5 % |
| Övriga partier | 19 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- Övr
- MP
- KD
- C
- SD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,0 % | 55,9 % | 50,5 % | 41,9 % | 38,5 % | 35,1 % |
| V | 17,9 % | 13,6 % | 11,6 % | 12,9 % | 8,2 % | 7,1 % |
| M | 11,9 % | 14,2 % | 10,8 % | 12,2 % | 13,0 % | 15,0 % |
| Övr | 4,4 % | 1,2 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,1 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,6 % | 4,7 % |
| KD | 2,8 % | 2,4 % | 2,3 % | 3,3 % | 4,3 % | 7,0 % |
| C | 2,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 2,4 % |
| SD | 2,3 % | 5,0 % | 15,2 % | 20,4 % | 27,2 % | 24,4 % |
| L | 2,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 80,6 % | 82,2 % | 82,3 % | 81,0 % | 80,8 % |
Valdeltagande i Gällivare 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gällivare 2006
Så skiljer sig Gällivare från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 53,0 % i Gällivare mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 17,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,8
- V +12,1
- SJVP +2,0
Svagare än i riket
- M −14,2
- C −5,4
- FP −5,2
- KD −3,8
Valdeltagande i Gällivare
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,0 %, vilket är 4,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gällivare på plats 265 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Gällivare är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,2 % i Nattavaaraby till 85,1 % i Tallbacka.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malmsta (62,5 %) och sitt svagaste i Nilivaara (41,8 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 44,8 % i kommunvalet mot 53,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- S −8,2
- M +3,3
- V +2,3
Största parti i Gällivare sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 80,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 82,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 55,9 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,0 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäcken | S | 54,8 % | S | 51,9 % | 77,6 % |
| Dokkas | S | 45,3 % | S | 38,9 % | 78,2 % |
| Gunilla | S | 52,5 % | S | 45,3 % | 75,7 % |
| Gällivare | S | 49,1 % | S | 40,5 % | 70,6 % |
| Hakkas | S | 49,3 % | S | 42,0 % | 73,1 % |
| Heden | S | 45,9 % | S | 39,8 % | 82,2 % |
| Hjortronet | S | 47,6 % | S | 36,4 % | 81,6 % |
| Koskullskulle | S | 49,9 % | S | 43,7 % | 76,3 % |
| Malmsta | S | 62,5 % | S | 56,7 % | 81,1 % |
| Maria | S | 53,9 % | S | 42,9 % | 74,6 % |
| Nattavaaraby | S | 52,6 % | S | 47,2 % | 61,2 % |
| Nilivaara | S | 41,8 % | S | 31,2 % | 65,7 % |
| Sjöparken | S | 56,6 % | S | 47,8 % | 71,5 % |
| Soutojärvi | S | 59,9 % | S | 55,1 % | 76,9 % |
| Tallbacka | S | 61,0 % | S | 47,6 % | 85,1 % |
| Ullatti | S | 53,7 % | S | 46,5 % | 67,4 % |
| Välkomma | S | 59,9 % | S | 51,8 % | 75,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006