Valresultat Östersund 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,2 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 46 354
- Avgivna röster
- 37 049
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 925 | 38,4 % |
| MModeraterna | 6 841 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 5 723 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 945 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 210 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 791 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 391 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 463 | 1,3 % |
| Övriga partier | 951 | 2,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 961 | 37,3 % |
| CCenterpartiet | 7 217 | 20,8 % |
| MModeraterna | 5 855 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 026 | 8,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 985 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 976 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 272 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 352 | 1,0 % |
| Övriga partier | 72 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 924 | 39,2 % |
| CCenterpartiet | 7 628 | 21,5 % |
| MModeraterna | 5 704 | 16,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 618 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 949 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 897 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 145 | 3,2 % |
| ÖVRövriga partier | 386 | 1,1 % |
| Övriga partier | 275 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,8 % | 37,9 % | 33,3 % | 37,7 % | 33,7 % |
| M | 18,9 % | 23,9 % | 18,9 % | 15,6 % | 15,4 % | 17,4 % |
| C | 15,8 % | 11,7 % | 9,7 % | 14,2 % | 8,9 % | 10,1 % |
| V | 8,1 % | 6,6 % | 6,6 % | 9,1 % | 6,0 % | 6,9 % |
| MP | 6,1 % | 8,1 % | 7,3 % | 4,4 % | 5,8 % | 7,3 % |
| L | 4,9 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,7 % | 3,1 % | 3,8 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,7 % | 5,1 % | 5,0 % | 4,9 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 3,9 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| SD | 1,3 % | 3,1 % | 9,3 % | 13,3 % | 16,6 % | 14,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,2 % | 87,9 % | 85,1 % | 85,5 % |
Valdeltagande i Östersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östersund 2006
Så skiljer sig Östersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,8 % i Östersund mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,9
- S +3,2
- V +2,3
- MP +0,9
Svagare än i riket
- M −7,2
- KD −2,8
- FP −2,6
- SD −1,7
Valdeltagande i Östersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Östersund på plats 154 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östersund är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Östersund 1 till 89,5 % i Östersund 19.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östersund 20 (52,8 %) och sitt svagaste i Östersund 2 (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 34, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 1 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,5 % i kommunvalet mot 15,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- C +5,7
- M −2,8
- S +0,8
- MP −0,8
- V −0,8
- KD −0,6
- FP +0,5
Största parti i Östersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Östersund 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brunflo 1 | S | 48,2 % | S | 47,0 % | 82,3 % |
| Brunflo 2 | S | 43,1 % | S | 44,3 % | 77,3 % |
| Brunflo 3 | S | 46,2 % | S | 47,3 % | 79,1 % |
| Frösö 1 och 2 | S | 39,6 % | S | 40,8 % | 78,5 % |
| Frösö 3 | S | 30,2 % | S | 30,5 % | 81,1 % |
| Frösö 4 | S | 28,7 % | S | 30,6 % | 79,9 % |
| Frösö 5 | S | 35,4 % | S | 34,8 % | 83,0 % |
| Frösö 6 | S | 32,0 % | S | 33,5 % | 85,2 % |
| Frösö 7 | S | 31,8 % | S | 32,7 % | 82,6 % |
| Häggenås | C | 32,6 % | C | 42,1 % | 80,1 % |
| Lit 1 | S | 40,7 % | C | 37,8 % | 76,8 % |
| Lit 2 | C | 32,3 % | C | 43,3 % | 81,8 % |
| Marieby och Böle | S | 27,1 % | C | 38,5 % | 84,8 % |
| Näs | S | 35,5 % | S | 35,6 % | 76,9 % |
| Sunne | C | 33,1 % | C | 44,4 % | 83,3 % |
| Torvalla nedre | S | 50,8 % | S | 52,3 % | 80,2 % |
| Torvalla övre | S | 48,6 % | S | 49,7 % | 73,4 % |
| Torvalla-Ope | S | 41,1 % | S | 40,5 % | 77,9 % |
| Ångsta-Rossbol-Tand | S | 36,4 % | C | 38,2 % | 78,1 % |
| Östersund 1 | S | 32,6 % | S | 34,1 % | 72,4 % |
| Östersund 2 | M | 31,8 % | S | 28,0 % | 77,3 % |
| Östersund 3 | S | 29,2 % | S | 33,1 % | 76,1 % |
| Östersund 4 | S | 35,4 % | S | 36,9 % | 76,7 % |
| Östersund 5 | S | 39,5 % | S | 39,4 % | 78,3 % |
| Östersund 6 | S | 34,0 % | S | 36,3 % | 77,6 % |
| Östersund 7 | S | 43,7 % | S | 45,8 % | 84,0 % |
| Östersund 8 | S | 31,0 % | S | 32,7 % | 83,0 % |
| Östersund 9 | S | 28,2 % | S | 29,4 % | 79,2 % |
| Östersund 10 | S | 46,1 % | S | 50,8 % | 84,4 % |
| Östersund 11 | S | 50,5 % | S | 50,2 % | 75,6 % |
| Östersund 12 och 15 | S | 48,8 % | S | 50,4 % | 81,2 % |
| Östersund 13 | S | 38,9 % | S | 42,8 % | 80,0 % |
| Östersund 14 | S | 39,3 % | S | 40,7 % | 78,2 % |
| Östersund 16 | S | 46,6 % | S | 48,5 % | 80,7 % |
| Östersund 17 | S | 33,8 % | S | 35,7 % | 87,5 % |
| Östersund 18 | S | 40,7 % | S | 42,5 % | 84,3 % |
| Östersund 19 | S | 41,1 % | S | 42,5 % | 89,5 % |
| Östersund 20 | S | 52,8 % | S | 55,6 % | 74,8 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006