Valresultat Jönköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,2 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 73 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 93 173
- Avgivna röster
- 77 415
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 382 | 34,7 % |
| MModeraterna | 17 306 | 22,7 % |
| KDKristdemokraterna | 12 954 | 17,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 520 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 4 436 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 770 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 078 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 995 | 2,6 % |
| Övriga partier | 1 614 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 469 | 35,4 % |
| MModeraterna | 16 779 | 22,4 % |
| KDKristdemokraterna | 13 753 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 4 564 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 410 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 078 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 506 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 773 | 2,4 % |
| Övriga partier | 375 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 962 | 34,2 % |
| MModeraterna | 16 181 | 21,3 % |
| KDKristdemokraterna | 14 212 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 5 935 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 440 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 811 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 775 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 901 | 2,5 % |
| Övriga partier | 646 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- C
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2006
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 17,0 % i Jönköping mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +10,4
Svagare än i riket
- M −3,3
- C −2,1
- FP −1,6
- MP −1,1
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,1 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Jönköping på plats 49 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 73 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Kristina 10 till 94,9 % i Hakarp 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Råslätt N (65,2 %) och sitt svagaste i Sofia 16 (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 58, Moderaterna i 10, Kristdemokraterna i 5 av 73 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 7,8 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.
- C +2,0
- KD +1,7
- M −1,4
- S −0,5
- MP −0,4
- FP −0,1
- V +0,1
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 73 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | KD | 22,1 % | C | 31,1 % | 87,3 % |
| Attarp | S | 31,8 % | S | 30,0 % | 87,9 % |
| Backamo-Järstorp | S | 27,5 % | S | 27,7 % | 89,0 % |
| Barnarp 1 | S | 42,6 % | S | 42,6 % | 81,7 % |
| Barnarp 2 | S | 32,7 % | S | 32,7 % | 84,5 % |
| Bottnaryd | S | 26,1 % | KD | 27,7 % | 86,1 % |
| Gränna N | S | 27,7 % | S | 28,0 % | 80,2 % |
| Gränna S | M | 28,2 % | M | 25,4 % | 86,5 % |
| Hakarp 1 | S | 34,9 % | S | 35,1 % | 89,8 % |
| Hakarp 2 | S | 31,0 % | S | 32,4 % | 94,9 % |
| Hakarp 3 | S | 33,9 % | S | 34,4 % | 84,6 % |
| Hovslätt N | S | 38,8 % | S | 38,3 % | 90,1 % |
| Hovslätt S | S | 36,3 % | S | 35,9 % | 83,4 % |
| Huskvarna 1 | S | 30,7 % | S | 31,1 % | 83,7 % |
| Huskvarna 2 | S | 47,8 % | S | 48,8 % | 79,3 % |
| Huskvarna 3 | S | 37,6 % | S | 37,7 % | 76,1 % |
| Huskvarna 4 | S | 44,5 % | S | 45,0 % | 75,4 % |
| Huskvarna 5 | S | 45,7 % | S | 44,3 % | 80,5 % |
| Huskvarna 6 | S | 61,5 % | S | 60,8 % | 70,1 % |
| Huskvarna 7 | S | 47,3 % | S | 45,2 % | 83,4 % |
| Huskvarna 8 | S | 45,6 % | S | 45,3 % | 79,0 % |
| Huskvarna 9 | S | 43,5 % | S | 43,4 % | 79,3 % |
| Huskvarna 10 | S | 48,0 % | S | 45,6 % | 81,7 % |
| Kaxholmen | KD | 27,0 % | KD | 29,4 % | 89,3 % |
| Kristina 1 | S | 31,8 % | S | 30,2 % | 80,6 % |
| Kristina 2 | S | 31,0 % | S | 30,5 % | 83,0 % |
| Kristina 3 | S | 46,9 % | S | 47,7 % | 78,2 % |
| Kristina 4 | S | 42,3 % | S | 42,2 % | 82,9 % |
| Kristina 5 | S | 45,2 % | S | 46,8 % | 83,3 % |
| Kristina 6 | M | 31,2 % | M | 31,2 % | 81,8 % |
| Kristina 7 | S | 30,5 % | S | 28,8 % | 79,8 % |
| Kristina 8 | S | 33,8 % | S | 34,4 % | 81,3 % |
| Kristina 9 | S | 31,1 % | S | 32,2 % | 80,8 % |
| Kristina 10 | S | 51,5 % | S | 51,1 % | 64,4 % |
| Kristina 11 | S | 33,9 % | S | 32,4 % | 87,6 % |
| Kristina 12 | S | 51,0 % | S | 53,7 % | 72,3 % |
| Kristina 13 | S | 36,6 % | S | 37,2 % | 83,0 % |
| Lekeryd-Järsnäs | S | 29,9 % | S | 27,2 % | 85,9 % |
| Ljungarum 1 | S | 37,6 % | S | 36,8 % | 80,6 % |
| Ljungarum 2 | S | 33,7 % | S | 34,5 % | 88,0 % |
| Ljungarum 6 | S | 45,5 % | S | 45,9 % | 88,8 % |
| Ljungarum 7 | S | 36,4 % | S | 35,9 % | 79,9 % |
| Månsarp | S | 42,5 % | S | 42,4 % | 89,4 % |
| Norrahammar N | S | 41,6 % | S | 41,1 % | 80,3 % |
| Norrahammar S | S | 48,3 % | S | 44,9 % | 81,8 % |
| Nyarp | KD | 28,6 % | KD | 28,5 % | 91,2 % |
| Rogberga N-Öggestorp | S | 29,8 % | S | 26,4 % | 82,8 % |
| Rogberga S-Ödestugu | S | 30,8 % | S | 28,6 % | 89,8 % |
| Råslätt N | S | 65,2 % | S | 65,2 % | 66,9 % |
| Råslätt S | S | 60,1 % | S | 59,5 % | 69,9 % |
| Sjöåkra | S | 49,5 % | S | 49,1 % | 81,6 % |
| Skärstad-Svarttorp | KD | 27,2 % | KD | 30,1 % | 87,6 % |
| Sofia 1 | M | 32,9 % | M | 32,4 % | 83,4 % |
| Sofia 3 | S | 37,4 % | S | 36,0 % | 73,5 % |
| Sofia 4 | M | 27,7 % | M | 25,3 % | 86,7 % |
| Sofia 5 | M | 37,6 % | M | 35,2 % | 90,7 % |
| Sofia 6 | M | 36,7 % | M | 33,1 % | 86,2 % |
| Sofia 7 | S | 32,7 % | S | 32,2 % | 82,7 % |
| Sofia 8 | S | 27,8 % | S | 27,8 % | 80,7 % |
| Sofia 9 | S | 29,8 % | S | 28,9 % | 81,6 % |
| Sofia 2 | M | 31,2 % | M | 28,5 % | 86,1 % |
| Sofia 10 | S | 31,9 % | S | 31,6 % | 80,2 % |
| Sofia 11 | S | 30,2 % | S | 30,7 % | 81,5 % |
| Sofia 12 | M | 29,6 % | S | 27,8 % | 87,0 % |
| Sofia 13 | S | 33,7 % | S | 34,5 % | 82,8 % |
| Sofia 14 | S | 49,3 % | S | 49,1 % | 86,8 % |
| Sofia 15 | S | 33,5 % | S | 33,3 % | 88,3 % |
| Sofia 16 | M | 34,7 % | M | 32,8 % | 91,0 % |
| Taberg N | S | 37,1 % | S | 36,0 % | 90,0 % |
| Taberg S | S | 39,4 % | S | 37,4 % | 84,9 % |
| Trånghalla | M | 33,6 % | M | 31,2 % | 91,5 % |
| Visingsö | S | 27,6 % | C | 28,5 % | 82,7 % |
| Ölmstad | KD | 28,9 % | KD | 29,6 % | 89,1 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006