Valresultat Falun 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 42 717
- Avgivna röster
- 34 335
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2006 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 471 | 34,1 % |
| MModeraterna | 8 557 | 25,4 % |
| CCenterpartiet | 3 540 | 10,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 088 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 013 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 996 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 959 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 833 | 2,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 438 | 1,3 % |
| Övriga partier | 776 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 239 | 34,2 % |
| MModeraterna | 8 157 | 24,8 % |
| CCenterpartiet | 3 810 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 210 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 133 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 938 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 690 | 5,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 760 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 603 | 1,8 % |
| Övriga partier | 302 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 034 | 35,6 % |
| MModeraterna | 6 668 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 3 787 | 11,2 % |
| FAPFAP | 3 002 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 787 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 783 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 724 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 720 | 5,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 656 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 539 | 1,6 % |
| Övriga partier | 71 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falun 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 31,5 % | 30,2 % | 28,0 % | 31,4 % | 29,1 % |
| M | 25,4 % | 28,9 % | 23,2 % | 19,7 % | 18,6 % | 19,6 % |
| C | 10,5 % | 8,0 % | 8,0 % | 11,8 % | 8,1 % | 8,4 % |
| L | 6,2 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| KD | 6,0 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,8 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 4,9 % | 6,2 % | 7,7 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 5,9 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,0 % |
| Övr | 3,6 % | 1,8 % | 4,3 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % |
| SD | 2,5 % | 5,5 % | 12,8 % | 15,3 % | 18,6 % | 16,4 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 85,4 % | 87,4 % | 88,8 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Falun 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falun 2006
Så skiljer sig Falun från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 10,5 % i Falun mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +2,6
- SPI +0,8
- MP +0,8
Svagare än i riket
- FP −1,3
- S −1,1
- M −0,7
- KD −0,6
Valdeltagande i Falun
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,4 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Falun på plats 135 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falun är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Herrhagen till 87,3 % i Lugnet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grycksbo (56,7 %) och sitt svagaste i Lugnet (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 11 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 25,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- M −5,7
- S +1,6
- FP −0,9
- MP −0,8
- V −0,7
- C +0,7
- KD −0,7
Största parti i Falun sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Falun 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspeboda | M | 27,5 % | S | 25,0 % | 83,5 % |
| Bjursås V | S | 34,1 % | S | 31,8 % | 82,2 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | S | 37,3 % | S | 38,3 % | 76,9 % |
| Boda och Toftbyn | M | 28,2 % | S | 22,6 % | 82,7 % |
| Bojsenburg | S | 43,0 % | S | 43,1 % | 71,0 % |
| Borgärdet och Lumsheden | S | 32,5 % | S | 31,2 % | 78,1 % |
| Britsarvet | S | 29,7 % | S | 33,1 % | 85,4 % |
| Danholn och Karlsbyheden | S | 39,8 % | S | 39,2 % | 82,2 % |
| Elsborg | S | 37,5 % | S | 41,3 % | 73,4 % |
| Enviken | S | 30,8 % | C | 35,2 % | 75,0 % |
| Gruvan | S | 34,8 % | S | 37,0 % | 81,9 % |
| Gruvriset | S | 35,0 % | S | 34,9 % | 82,0 % |
| Grycksbo | S | 56,7 % | S | 57,6 % | 80,5 % |
| Herrhagen | S | 47,6 % | S | 46,7 % | 67,8 % |
| Hosjö Näs | S | 37,8 % | S | 40,9 % | 84,5 % |
| Hosjö Sandviken | S | 37,2 % | S | 38,5 % | 81,7 % |
| Hyttgården | S | 32,3 % | S | 34,3 % | 79,8 % |
| Hälsingberg | S | 35,5 % | S | 38,0 % | 83,0 % |
| Hälsinggården | S | 34,4 % | S | 36,1 % | 82,5 % |
| Karlberg | M | 27,8 % | S | 29,2 % | 78,3 % |
| Kristine | M | 33,2 % | S | 30,0 % | 79,5 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | S | 39,7 % | S | 42,2 % | 78,8 % |
| Kyrkbacken | S | 28,3 % | S | 33,2 % | 83,5 % |
| Källviken och V Främby | S | 31,3 % | S | 34,9 % | 77,1 % |
| Kämparvet | M | 30,7 % | S | 27,5 % | 78,9 % |
| Linghed | S | 31,8 % | S | 29,3 % | 78,4 % |
| Lugnet | M | 29,0 % | S | 27,4 % | 87,3 % |
| Nedre Norslund | S | 45,7 % | S | 46,7 % | 72,0 % |
| Slätta | S | 39,9 % | S | 43,7 % | 85,9 % |
| Stenslund | M | 32,1 % | S | 32,7 % | 86,3 % |
| Sundbornsbyn | M | 32,7 % | S | 34,2 % | 81,6 % |
| Vika | M | 28,6 % | S | 27,6 % | 83,2 % |
| Ångbryggeriet | M | 30,3 % | S | 32,0 % | 79,1 % |
| Östanfors | M | 27,3 % | S | 35,5 % | 85,0 % |
| Övre Norslund | S | 39,3 % | S | 39,1 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006