Valresultat Avesta 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 46,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,6 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Avesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,4 %
Röstberättigade
17 454
Avgivna röster
13 860
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Avesta

Riksdagsvalet 2006 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 27146,3 %
MModeraterna2 60119,2 %
CCenterpartiet1 1458,5 %
VVänsterpartiet9046,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6564,8 %
KDKristdemokraterna6014,4 %
SDSverigedemokraterna5384,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4483,3 %
Övriga partier3732,8 %

Landstingsvalet 2006 i Avesta

Landstingsvalet 2006 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 46141,3 %
MModeraterna2 55919,3 %
CCenterpartiet1 2479,4 %
DSPDSP9126,9 %
VVänsterpartiet9086,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8066,1 %
KDKristdemokraterna5534,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4053,1 %
SDSverigedemokraterna3262,5 %
Övriga partier410,3 %

Kommunvalet 2006 i Avesta

Kommunvalet 2006 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 68141,6 %
MModeraterna3 03122,2 %
CCenterpartiet1 3549,9 %
VVänsterpartiet9166,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7085,2 %
AILAIL6344,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5744,2 %
KDKristdemokraterna4593,4 %
SDSverigedemokraterna2561,9 %
Övriga partier320,2 %

Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Avesta per valår
Parti200620102014201820222026
S46,3 %44,1 %41,8 %34,8 %35,7 %32,1 %
M19,2 %22,9 %15,4 %15,8 %15,3 %18,7 %
C8,5 %6,3 %5,6 %6,7 %4,9 %4,9 %
V6,7 %5,4 %5,6 %6,5 %4,6 %6,2 %
L4,8 %4,8 %3,1 %2,9 %2,6 %3,6 %
KD4,4 %3,5 %3,0 %5,0 %5,4 %5,9 %
SD4,0 %7,2 %19,4 %24,7 %27,9 %24,4 %
MP3,3 %4,9 %3,6 %2,2 %2,2 %2,6 %
Övr2,8 %1,0 %2,5 %1,3 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande79,4 %83,7 %86,0 %86,7 %84,1 %84,0 %

Valdeltagande i Avesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Avesta 2006

Så skiljer sig Avesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 46,3 % i Avesta mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,1
  • SD +1,0
  • V +0,8
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • FP −2,7
  • KD −2,2
  • MP −1,9

Valdeltagande i Avesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,4 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Avesta på plats 178 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Avesta 2 till 84,4 % i Karlbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta 4 (56,4 %) och sitt svagaste i By (28,3 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,6 % i kommunvalet mot 46,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.

  • S −4,7
  • M +3,0
  • SD −2,1
  • C +1,5
  • KD −1,1
  • MP +0,9
  • FP +0,3
  • V +0,0

Största parti i Avesta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Avesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,1 %84,0 %
2022Socialdemokraterna35,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna34,8 %86,7 %
2014Socialdemokraterna41,8 %86,0 %
2010Socialdemokraterna44,1 %83,7 %
2006Socialdemokraterna46,3 %79,4 %

Valresultat per valdistrikt i Avesta 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Avesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Avesta 1S46,9 %S40,6 %80,5 %
Avesta 2S49,9 %S45,9 %72,5 %
Avesta 3S50,7 %S44,8 %80,4 %
Avesta 4S56,4 %S52,0 %75,2 %
ByS28,3 %C32,1 %79,5 %
FolkärnaS35,8 %S30,3 %79,7 %
ForsS40,8 %S34,2 %82,5 %
HorndalS51,9 %S49,0 %78,9 %
KarlboS40,7 %S38,7 %84,4 %
KrylboS52,8 %S50,0 %74,3 %
Skogsbo 1S41,8 %S36,2 %83,6 %
Skogsbo 2S50,1 %S45,0 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Avesta på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006