Valresultat Ronneby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Ronneby med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 21 933
- Avgivna röster
- 18 739
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2022 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 5 762 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 699 | 30,7 % |
| MModeraterna | 3 024 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 999 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 865 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 846 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 604 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 456 | 2,5 % |
| Övriga partier | 291 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 209 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 699 | 25,6 % |
| MModeraterna | 3 049 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 135 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 065 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 059 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 584 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 396 | 2,2 % |
| Övriga partier | 173 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 724 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 894 | 26,3 % |
| MModeraterna | 3 201 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 1 147 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 937 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 894 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 678 | 3,6 % |
| RonneRonnebypartiet | 479 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 408 | 2,2 % |
| Övriga partier | 234 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−2,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 5,9 % | 10,9 % | 21,5 % | 29,4 % | 31,1 % | 26,2 % |
| S | 41,9 % | 34,7 % | 36,0 % | 29,9 % | 30,7 % | 27,6 % |
| M | 21,2 % | 26,8 % | 17,8 % | 16,2 % | 16,3 % | 15,8 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 5,2 % | 5,4 % | 8,0 % |
| V | 6,2 % | 5,9 % | 5,2 % | 5,5 % | 4,7 % | 7,2 % |
| C | 9,0 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,0 % | 4,6 % | 5,7 % |
| L | 5,8 % | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,6 % |
| MP | 3,3 % | 5,0 % | 3,9 % | 2,1 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,6 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Ronneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ronneby 2022
Så skiljer sig Ronneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 31,1 % i Ronneby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,5
- S +0,4
- KD +0,0
Svagare än i riket
- M −2,8
- MP −2,6
- C −2,2
- V −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ronneby, från 29,4 % till 31,1 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,0 % till 4,6 % (−2,5).
- C −2,5
- SD +1,6
- V −0,8
- S +0,8
- MP +0,3
- KD +0,2
- M +0,1
- L +0,0
Valdeltagande i Ronneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ronneby på plats 118 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ronneby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Älgbacken till 91,5 % i Hulta.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Häggatorp (43,2 %) och sitt svagaste i Espedalen (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i kommunvalet mot 31,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- KD −1,7
- C +1,6
- L +1,6
- M +0,9
- V +0,4
- S +0,1
Största parti i Ronneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,1 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backaryd-Öljehult | SD | 36,4 % | SD | 29,7 % | 84,0 % |
| Blekan | S | 31,4 % | S | 33,0 % | 75,3 % |
| Bräkne-Hoby Landsbygd | SD | 30,4 % | SD | 25,9 % | 87,3 % |
| Bräkne-Hoby Samhälle | S | 38,0 % | S | 39,1 % | 85,6 % |
| Centrum | S | 35,3 % | S | 37,8 % | 77,7 % |
| Espedalen | S | 47,4 % | S | 47,5 % | 72,0 % |
| Fredriksberg | S | 30,6 % | S | 29,7 % | 87,3 % |
| Förkärla-Listerby N | SD | 28,1 % | S | 26,7 % | 90,3 % |
| Hasselstad-Eringsboda | SD | 42,8 % | SD | 37,0 % | 83,6 % |
| Hjortsberga-Edestad | SD | 37,6 % | SD | 32,6 % | 88,3 % |
| Hulta | S | 33,8 % | S | 34,9 % | 91,5 % |
| Häggatorp | SD | 43,2 % | SD | 36,6 % | 82,0 % |
| Kalleberga | SD | 37,5 % | SD | 32,7 % | 82,7 % |
| Kallinge | S | 36,0 % | S | 36,7 % | 81,2 % |
| Listerby S | SD | 35,8 % | SD | 30,9 % | 90,6 % |
| Lugnet | S | 30,1 % | S | 29,9 % | 82,8 % |
| Persborg | SD | 28,8 % | S | 28,0 % | 85,9 % |
| Varan | S | 28,4 % | S | 27,6 % | 91,0 % |
| Älgbacken | S | 44,7 % | S | 45,5 % | 68,1 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2022 · Alla kommuner 2022