Valresultat Lund 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lund med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,0 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 82 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 93 503
- Avgivna röster
- 82 009
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Lund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 034 | 28,3 % |
| MModeraterna | 13 668 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 402 | 12,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 949 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 7 412 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 7 075 | 8,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 857 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 739 | 3,4 % |
| Övriga partier | 1 180 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Lund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 971 | 31,7 % |
| MModeraterna | 13 588 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 9 739 | 11,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 468 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 592 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 563 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 4 772 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 781 | 4,6 % |
| Övriga partier | 1 451 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Lund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 764 | 24,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 14 345 | 17,4 % |
| MModeraterna | 11 213 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 9 015 | 11,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 522 | 9,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 111 | 8,6 % |
| FörNyFörNyaLund | 5 249 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 4 281 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 857 | 2,3 % |
| Övriga partier | 1 856 | 2,3 % |
Partiernas utveckling i Lund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 26,0 % | 19,5 % | 22,6 % | 23,2 % | 28,3 % | 25,7 % |
| M | 29,5 % | 32,1 % | 22,7 % | 19,1 % | 16,8 % | 17,5 % |
| SD | 2,6 % | 5,0 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,8 % | 10,1 % |
| MP | 9,0 % | 12,8 % | 12,3 % | 9,1 % | 11,0 % | 14,0 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 6,4 % | 9,7 % | 9,1 % | 10,0 % |
| C | 7,2 % | 6,6 % | 5,7 % | 9,7 % | 8,7 % | 10,9 % |
| L | 12,3 % | 11,1 % | 9,8 % | 9,8 % | 8,4 % | 6,8 % |
| KD | 4,4 % | 5,0 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 3,1 % | 2,2 % | 7,3 % | 2,4 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,3 % | 88,6 % | 89,7 % | 87,7 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Lund 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lund 2022
Så skiljer sig Lund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i Lund mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- MP +5,9
- L +3,8
- V +2,4
- C +2,0
Svagare än i riket
- SD −7,7
- M −2,3
- S −2,0
- KD −2,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Lund, från 23,2 % till 28,3 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,1 % till 16,8 % (−2,3).
- S +5,1
- M −2,3
- MP +1,9
- KD −1,4
- L −1,3
- C −1,0
- V −0,6
- SD +0,6
Valdeltagande i Lund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lund på plats 47 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lund är indelad i 82 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,8 % i N Fäladen, Rådhusrätten till 91,5 % i Spoletorp V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Linero, Vikingaparken (39,9 %) och sitt svagaste i Tuna (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 76, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 82 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- L +9,0
- S −4,3
- SD −4,1
- C −3,5
- M −3,2
- MP −1,9
- V +1,9
- KD −1,1
Största parti i Lund sedan 2006
Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,2 % | 89,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 22,7 % | 88,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,1 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,5 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lund 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 82 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annehem | S | 26,1 % | L | 33,4 % | 81,7 % |
| Brunnshög | S | 27,5 % | S | 25,4 % | 85,9 % |
| Centrum, Drottens rote-Svanelyckan | S | 25,1 % | S | 20,0 % | 85,0 % |
| Centrum, Clemens rote | S | 23,9 % | L | 20,7 % | 79,3 % |
| Centrum, Färgaren | S | 24,9 % | S | 22,7 % | 81,7 % |
| Centrum, Krafts rote | S | 21,0 % | L | 23,7 % | 77,7 % |
| Centrum, Vårfru rote | S | 21,0 % | L | 21,6 % | 79,6 % |
| Dalby Kolonin | S | 31,1 % | S | 29,8 % | 85,0 % |
| Dalby, Centrum-Nyvång | S | 29,4 % | S | 26,6 % | 83,8 % |
| Dalby, Norrevång | S | 29,5 % | S | 25,8 % | 89,1 % |
| Dalby, Pinnmöllan-Rökepipan | S | 31,5 % | S | 29,0 % | 88,9 % |
| Dalby, Stationen-Påskagänget | S | 23,8 % | S | 24,1 % | 89,8 % |
| Delfi | S | 21,0 % | V | 17,4 % | 81,8 % |
| Fäladstorget | S | 30,2 % | S | 25,7 % | 81,4 % |
| Galjevången | M | 21,3 % | L | 23,1 % | 86,1 % |
| Genarp, Ekesvång | SD | 28,2 % | L | 23,9 % | 88,5 % |
| Genarp, Slätterna | S | 28,9 % | L | 28,0 % | 89,3 % |
| Gunnesbo, Fornängen | S | 35,1 % | S | 33,2 % | 83,5 % |
| Gunnesboparken | S | 36,5 % | S | 34,3 % | 78,8 % |
| Gylleholm | M | 20,2 % | V | 21,9 % | 79,7 % |
| Hospitalsgården-Järnåkra | S | 30,3 % | S | 25,1 % | 83,8 % |
| Klostergården Centrum | S | 31,5 % | S | 29,7 % | 80,7 % |
| Klostergården N | S | 26,8 % | S | 22,8 % | 86,0 % |
| Klostergården SV | S | 35,0 % | S | 26,3 % | 82,5 % |
| Klostergården SÖ | S | 38,0 % | S | 32,5 % | 74,1 % |
| Klosterhusen | S | 27,6 % | S | 20,4 % | 85,6 % |
| Kobjer-Sliparelyckan | S | 31,6 % | S | 24,2 % | 85,2 % |
| Ladugårdsmarken | S | 31,8 % | S | 30,6 % | 75,2 % |
| Linero, Gårdarike | S | 32,8 % | S | 29,4 % | 81,5 % |
| Linero, Tre högars park | S | 32,3 % | S | 25,3 % | 78,0 % |
| Linero, Vikingaparken | S | 39,9 % | S | 40,3 % | 61,2 % |
| Mårtens Fälad | S | 30,2 % | L | 23,6 % | 85,6 % |
| Mårtenslund | S | 26,6 % | S | 23,0 % | 81,3 % |
| Måsen | S | 28,3 % | S | 23,8 % | 86,3 % |
| Möllevången V | S | 27,2 % | L | 25,0 % | 84,4 % |
| Möllevången Ö | S | 22,6 % | L | 23,5 % | 83,2 % |
| N Fäladen, Borgareparken | S | 32,0 % | S | 26,0 % | 84,3 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | S | 21,9 % | V | 19,2 % | 85,4 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | S | 22,5 % | S | 20,5 % | 82,8 % |
| N Fäladen, Rådhusrätten | S | 37,7 % | S | 34,5 % | 59,8 % |
| Nilstorp | S | 27,9 % | L | 22,9 % | 89,7 % |
| Norra Nöbbelöv | S | 34,3 % | S | 26,9 % | 91,1 % |
| Norränga | S | 33,6 % | S | 32,1 % | 72,4 % |
| Nöbbelöv-Oscarshem | S | 31,7 % | S | 27,5 % | 87,2 % |
| Nöbbelövs centrum | S | 32,5 % | S | 30,1 % | 73,1 % |
| Nöden | S | 25,0 % | S | 20,8 % | 82,4 % |
| Offerkällan | S | 31,7 % | S | 32,0 % | 68,8 % |
| Olshög-Professorsstaden | S | 21,3 % | L | 24,7 % | 83,5 % |
| Papegojelyckan V | S | 38,4 % | S | 34,5 % | 76,6 % |
| Papegojelyckan Ö | S | 27,6 % | S | 23,5 % | 82,6 % |
| Pilelyckan-Rådmansvången | S | 33,4 % | S | 28,5 % | 86,4 % |
| Plantagelyckan | S | 27,5 % | L | 20,8 % | 82,4 % |
| Revingelyckan-Margretedal | S | 26,3 % | L | 21,4 % | 85,8 % |
| Råbylund | S | 27,1 % | S | 21,0 % | 86,0 % |
| Sandby Centrum | S | 35,5 % | S | 31,9 % | 83,9 % |
| Sandby, Fågelsång-Assarhusa | S | 33,3 % | S | 28,9 % | 90,9 % |
| Sandby, Kyrkovång | S | 29,7 % | S | 24,9 % | 87,0 % |
| Sandby, Västervång-Hardeberga | S | 28,0 % | S | 22,3 % | 87,5 % |
| Sandby, Östervång-Revinge | S | 26,8 % | S | 22,4 % | 90,8 % |
| Sankt Hans park | S | 34,7 % | S | 30,1 % | 73,9 % |
| Sankt Lars | S | 28,2 % | S | 24,3 % | 84,2 % |
| Spoletorp V | S | 25,5 % | L | 26,3 % | 91,5 % |
| Spoletorp Ö | S | 24,8 % | L | 21,8 % | 84,6 % |
| Stampelyckan-Planetstaden | S | 23,3 % | S | 21,2 % | 83,2 % |
| Torn | S | 27,7 % | L | 26,8 % | 90,5 % |
| Torna Hällestad | MP | 23,9 % | S | 20,0 % | 90,8 % |
| Tuna | S | 18,3 % | L | 18,9 % | 87,9 % |
| Ulrikedal | S | 23,8 % | S | 23,5 % | 84,6 % |
| Vallkärra | S | 30,0 % | L | 36,3 % | 90,7 % |
| Veberöd Raggeborg | S | 29,1 % | S | 24,8 % | 88,2 % |
| Veberöd, Björkhaga-Trulsbo | SD | 28,2 % | M | 23,6 % | 89,9 % |
| Veberöd, Gamla byn | S | 28,6 % | S | 22,5 % | 85,5 % |
| Veberöd, Idala | SD | 27,6 % | SD | 21,5 % | 91,3 % |
| Vildanden | S | 27,7 % | S | 24,1 % | 79,8 % |
| Vipelyckan | S | 30,8 % | S | 25,1 % | 83,0 % |
| Värpinge - Klosters Fälad | S | 32,1 % | S | 26,4 % | 83,9 % |
| Värpinge gård | S | 35,9 % | S | 30,9 % | 76,9 % |
| Väster | S | 30,8 % | S | 23,9 % | 83,3 % |
| Östra Torn, Gåsatoften | S | 34,0 % | S | 27,5 % | 82,9 % |
| Östra Torn, Orkesterparken | S | 29,1 % | S | 27,4 % | 84,8 % |
| Östra Torn, Spexaren | S | 31,7 % | S | 25,5 % | 87,2 % |
| Östra Torn, Vänortsparken | S | 30,0 % | S | 25,4 % | 84,8 % |