Valresultat Lekeberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Lekeberg med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lekeberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 6 359
- Avgivna röster
- 5 679
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 540 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 418 | 25,3 % |
| MModeraterna | 965 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 533 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 451 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 199 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 190 | 3,4 % |
| Övriga partier | 91 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 359 | 24,6 % |
| MModeraterna | 1 094 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 937 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 667 | 12,1 % |
| KDKristdemokraterna | 456 | 8,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 323 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 2,7 % |
| Övriga partier | 87 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 579 | 28,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 094 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 864 | 15,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 797 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 6,6 % |
| FLFramtidspartiet i Lekeberg | 292 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 2,3 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Lekeberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lekeberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−3,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,7 % | 7,5 % | 18,2 % | 23,9 % | 27,5 % | 22,5 % |
| S | 35,0 % | 30,7 % | 30,0 % | 25,9 % | 25,3 % | 22,3 % |
| M | 18,9 % | 24,8 % | 16,9 % | 15,7 % | 17,2 % | 19,8 % |
| C | 17,3 % | 12,9 % | 13,4 % | 13,2 % | 9,5 % | 8,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,9 % | 6,8 % | 8,7 % | 8,1 % | 8,6 % |
| L | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,8 % | 4,7 % |
| V | 4,0 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,3 % | 3,6 % | 3,5 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,6 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,4 % | 88,4 % | 90,8 % | 89,3 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Lekeberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lekeberg 2022
Så skiljer sig Lekeberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,5 % i Lekeberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,0
- C +2,8
- KD +2,7
Svagare än i riket
- S −5,0
- V −3,2
- M −1,9
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lekeberg, från 23,9 % till 27,5 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,2 % till 9,5 % (−3,7).
- C −3,7
- SD +3,6
- V −1,7
- M +1,6
- L +0,7
- MP +0,7
- KD −0,6
- S −0,5
Valdeltagande i Lekeberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,3 %, vilket är 5,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lekeberg på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lekeberg är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Knista Norra Och Östra till 92,1 % i Hidinge.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kräcklinge Mfl (33,1 %) och sitt svagaste i Hidinge (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lekeberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 27,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.
- SD −13,2
- M +11,1
- C +6,0
- S −5,7
- KD −1,5
- MP −1,1
- L +0,7
- V −0,1
Största parti i Lekeberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Lekeberg under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 22,5 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 89,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lekeberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lekeberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hidinge | M | 26,2 % | M | 40,5 % | 92,1 % |
| Knista Norra Och Östra | SD | 29,3 % | S | 24,1 % | 81,2 % |
| Knista Västra | SD | 30,8 % | M | 28,7 % | 85,7 % |
| Kräcklinge Mfl | SD | 33,1 % | M | 23,8 % | 89,2 % |
| Kvistbro Västra | SD | 27,4 % | M | 22,6 % | 87,3 % |
| Kvistbro Östra | SD | 29,3 % | M | 23,7 % | 90,8 % |