Valresultat Krokom 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 11 366
- Avgivna röster
- 9 919
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2022 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 231 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 084 | 21,3 % |
| MModeraterna | 1 524 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 1 051 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 594 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 521 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 2,0 % |
| Övriga partier | 109 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 126 | 33,0 % |
| CCenterpartiet | 1 462 | 15,4 % |
| MModeraterna | 1 451 | 15,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 248 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 943 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 703 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 302 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 183 | 1,9 % |
| Övriga partier | 56 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 777 | 28,9 % |
| CCenterpartiet | 2 226 | 23,2 % |
| MModeraterna | 1 506 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 199 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 662 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 463 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 331 | 3,4 % |
| JVKJämtlands Väl Krokom | 325 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 1,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−8,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,0 % | 37,0 % | 31,1 % | 33,0 % | 28,0 % |
| SD | 1,6 % | 3,5 % | 10,7 % | 15,6 % | 21,3 % | 19,1 % |
| M | 15,3 % | 21,3 % | 17,6 % | 14,1 % | 15,5 % | 17,7 % |
| C | 22,2 % | 18,1 % | 15,6 % | 18,7 % | 10,7 % | 11,5 % |
| KD | 4,1 % | 3,2 % | 2,8 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,4 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 5,3 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 6,2 % | 4,7 % | 3,1 % | 5,1 % | 7,1 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 83,2 % | 85,7 % | 88,5 % | 87,3 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Krokom 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Krokom 2022
Så skiljer sig Krokom från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Centerpartiet, som fick 10,7 % i Krokom mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,0
- S +2,6
- KD +0,7
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −3,6
- L −2,6
- V −1,4
- MP −0,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Krokom, från 15,6 % till 21,3 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,7 % till 10,7 % (−8,0).
- C −8,0
- SD +5,7
- V −3,0
- MP +1,9
- S +1,9
- M +1,4
- KD +0,4
- L −0,3
Valdeltagande i Krokom
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Krokom på plats 60 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 91,4 % i Ås Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (41,9 %) och sitt svagaste i Aspås (26,0 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,2 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,5 procentenheter.
- C +12,5
- SD −8,8
- S −4,0
- MP −1,6
- V +1,6
- KD −1,2
- M +0,1
Största parti i Krokom sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Krokom 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsenbygden | S | 31,1 % | S | 29,2 % | 83,9 % |
| Aspås | S | 26,0 % | C | 27,1 % | 87,6 % |
| Dvärsätt | S | 34,2 % | S | 29,7 % | 88,3 % |
| Föllinge-Laxsjö-Hotagen | S | 31,1 % | S | 26,5 % | 79,5 % |
| Krokom | S | 41,9 % | S | 40,0 % | 80,4 % |
| Nälden | S | 32,6 % | S | 27,7 % | 82,6 % |
| Offerdalsbygden | S | 30,5 % | S | 28,3 % | 83,4 % |
| Rödöbygden | S | 27,7 % | C | 32,3 % | 88,1 % |
| Ås Norra | S | 34,0 % | S | 27,8 % | 89,1 % |
| Ås Södra | S | 36,3 % | S | 30,6 % | 91,4 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022