Valresultat Söderhamn 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 19 702
- Avgivna röster
- 16 958
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 128 | 36,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 285 | 19,6 % |
| MModeraterna | 2 407 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 1 662 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 386 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 844 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 500 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 402 | 2,4 % |
| Övriga partier | 162 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 110 | 30,4 % |
| CCenterpartiet | 2 576 | 15,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 447 | 14,6 % |
| MModeraterna | 2 174 | 12,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 463 | 8,7 % |
| SJPGSJPG | 1 276 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 807 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 474 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 414 | 2,5 % |
| Övriga partier | 51 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 676 | 27,5 % |
| CCenterpartiet | 3 836 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 565 | 15,1 % |
| MModeraterna | 2 170 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 478 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 814 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 518 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 360 | 2,1 % |
| SOSSOS | 327 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 213 | 1,3 % |
| Övriga partier | 38 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2018
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Söderhamn mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- SD +2,0
- C +1,3
- V +0,3
Svagare än i riket
- M −5,5
- L −2,5
- MP −2,0
- KD −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderhamn, från 15,8 % till 19,6 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,6 % till 36,5 % (−7,0).
- S −7,0
- SD +3,7
- C +3,0
- KD +2,3
- V +2,0
- MP −1,7
- FI −1,5
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Söderhamn på plats 211 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl till 90,8 % i Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusne (50,4 %) och sitt svagaste i Skog (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,6 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- C +12,7
- S −9,0
- SD −4,5
- M −1,6
- V +0,4
- KD −0,2
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik | S | 35,8 % | S | 25,8 % | 84,3 % |
| Ljusne | S | 50,4 % | S | 43,3 % | 81,6 % |
| Marma-Mo | S | 31,1 % | C | 26,2 % | 84,9 % |
| Norrala-Trönö | S | 27,8 % | C | 37,1 % | 86,4 % |
| Sandarne | S | 41,5 % | S | 32,2 % | 84,8 % |
| Skog | S | 27,5 % | C | 36,7 % | 83,0 % |
| Stugsund | S | 36,5 % | S | 24,7 % | 90,2 % |
| Söderala | S | 31,6 % | C | 32,0 % | 84,9 % |
| Söderhamn Centrum-Väster | S | 37,6 % | S | 27,0 % | 83,1 % |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | S | 37,1 % | S | 26,0 % | 90,3 % |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | S | 43,6 % | S | 37,7 % | 79,2 % |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | S | 41,6 % | S | 33,9 % | 79,8 % |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | S | 28,7 % | C | 23,4 % | 90,8 % |
| Vågbro | S | 32,7 % | C | 24,1 % | 87,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018