Valresultat Helsingborg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Helsingborg med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 83 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 105 779
- Avgivna röster
- 89 185
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 562 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 21 048 | 23,8 % |
| MModeraterna | 20 811 | 23,5 % |
| CCenterpartiet | 5 299 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 4 706 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 488 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 206 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 228 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 114 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 899 | 29,1 % |
| MModeraterna | 22 027 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 929 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 5 423 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 567 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 556 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 4 296 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 348 | 3,8 % |
| Övriga partier | 971 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 377 | 28,4 % |
| MModeraterna | 24 153 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 18 039 | 20,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 586 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 537 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 114 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 3 945 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 558 | 4,0 % |
| Övriga partier | 1 076 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2018
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i Helsingborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,3
- M +3,7
Svagare än i riket
- V −3,3
- C −2,6
- S −1,6
- KD −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Helsingborg, från 17,4 % till 23,8 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,3 % till 23,5 % (−3,8).
- SD +6,4
- M −3,8
- MP −3,1
- S −2,9
- C +2,6
- KD +1,9
- FI −1,5
- V +0,7
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,3 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Helsingborg på plats 259 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 83 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,6 % i Drottninghög V till 94,3 % i Ramlösa N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Drottninghög V (58,0 %) och sitt svagaste i Hittarp-Domsten (6,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 32, Sverigedemokraterna i 16 av 83 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD −3,6
- M +3,5
- S +1,8
- C −1,6
- MP +1,5
- KD −1,3
- V −0,2
- L +0,0
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 83 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg-Västergård S | S | 41,2 % | S | 42,6 % | 77,9 % |
| Allerum | SD | 34,2 % | SD | 30,4 % | 92,8 % |
| Berga | S | 36,2 % | S | 37,2 % | 81,9 % |
| Björka-Väla | S | 38,7 % | S | 37,8 % | 76,7 % |
| Brohult | S | 38,2 % | S | 39,8 % | 72,8 % |
| Bårslöv V | SD | 31,1 % | S | 31,6 % | 86,1 % |
| Bårslöv Ö | SD | 36,1 % | SD | 32,0 % | 82,6 % |
| Centrum S | M | 27,9 % | M | 32,9 % | 81,9 % |
| Centrum V | M | 33,0 % | M | 38,8 % | 88,0 % |
| Centrum Ö | M | 33,0 % | M | 37,8 % | 85,1 % |
| Dalhem S | S | 49,8 % | S | 51,9 % | 72,6 % |
| Dalhem-Källstorp | S | 43,2 % | S | 45,3 % | 74,0 % |
| Drottninghög V | S | 58,0 % | S | 58,3 % | 62,6 % |
| Drottninghög Ö | S | 52,7 % | S | 51,9 % | 66,3 % |
| Elineberg | S | 40,4 % | S | 43,1 % | 78,3 % |
| Eneborg V | S | 36,8 % | S | 40,0 % | 72,8 % |
| Eneborg Ö | S | 28,1 % | S | 31,1 % | 70,0 % |
| Eskilsminne | SD | 25,8 % | M | 25,6 % | 84,8 % |
| Fredriksdal V | S | 48,6 % | S | 51,1 % | 73,2 % |
| Fredriksdal Ö | S | 38,6 % | S | 43,0 % | 74,6 % |
| Furutorp | S | 40,3 % | S | 41,9 % | 70,0 % |
| Gantofta | M | 26,5 % | M | 30,4 % | 93,4 % |
| Gustavslund | M | 32,8 % | M | 36,4 % | 88,3 % |
| Hittarp-Domsten | M | 45,0 % | M | 53,8 % | 90,8 % |
| Humlegården | M | 30,7 % | M | 34,4 % | 91,1 % |
| Husensjö | M | 29,3 % | M | 34,1 % | 90,6 % |
| Högaborg V | S | 35,6 % | S | 36,7 % | 66,7 % |
| Högaborg Ö | S | 41,8 % | S | 43,6 % | 69,4 % |
| Högasten | SD | 34,9 % | S | 33,8 % | 80,4 % |
| Kattarp | SD | 41,2 % | SD | 38,2 % | 81,9 % |
| Laröd V | M | 42,2 % | M | 49,3 % | 93,4 % |
| Laröd Ö | M | 33,3 % | M | 44,6 % | 91,1 % |
| Lundsbäck | S | 46,9 % | S | 49,7 % | 68,6 % |
| Lussebäcken | S | 31,7 % | S | 31,9 % | 74,8 % |
| Margaretaplatsen | M | 31,3 % | M | 39,4 % | 88,2 % |
| Mariastaden N | M | 39,9 % | M | 47,3 % | 90,3 % |
| Mariastaden S | M | 30,6 % | M | 37,2 % | 89,4 % |
| Mariastaden Ö | M | 32,5 % | M | 37,9 % | 87,8 % |
| Mörarp V | SD | 32,6 % | SD | 27,5 % | 88,7 % |
| Mörarp Ö | SD | 35,3 % | SD | 32,3 % | 87,8 % |
| Närlunda | S | 52,4 % | S | 56,2 % | 70,8 % |
| Olympia | M | 24,6 % | M | 27,7 % | 80,0 % |
| Ottarp | SD | 36,3 % | SD | 33,1 % | 87,5 % |
| Planteringen N | S | 48,1 % | S | 48,7 % | 65,2 % |
| Planteringen S | S | 35,8 % | S | 38,6 % | 72,2 % |
| Påarp V | SD | 37,6 % | SD | 33,1 % | 81,8 % |
| Påarp Ö | SD | 35,8 % | SD | 31,7 % | 90,2 % |
| Pålsjö Ö | S | 25,0 % | M | 27,8 % | 84,5 % |
| Pålsjöbaden | M | 42,7 % | M | 48,9 % | 90,8 % |
| Ragnvalla | S | 36,5 % | S | 38,9 % | 75,4 % |
| Ramlösa N | M | 27,6 % | M | 32,3 % | 94,3 % |
| Ramlösa Ö | M | 32,8 % | M | 38,2 % | 93,0 % |
| Ramlösabrunn | M | 24,9 % | M | 29,9 % | 91,9 % |
| Raus S | SD | 29,2 % | S | 29,6 % | 87,2 % |
| Ringstorp | SD | 29,1 % | S | 28,7 % | 81,5 % |
| Ringstorp Ö | S | 28,7 % | S | 30,6 % | 83,4 % |
| Rosengården C | S | 39,0 % | S | 39,6 % | 79,9 % |
| Rosengården Ö | S | 45,9 % | S | 47,1 % | 75,1 % |
| Rydebäck M | M | 27,5 % | M | 34,0 % | 90,9 % |
| Rydebäck N | M | 32,5 % | M | 40,1 % | 93,1 % |
| Rydebäck S | M | 38,0 % | M | 45,1 % | 94,3 % |
| Råå N | M | 24,9 % | M | 30,6 % | 88,7 % |
| Råå S | M | 28,1 % | M | 35,8 % | 91,1 % |
| Slottshöjden N | M | 27,4 % | M | 27,6 % | 78,0 % |
| Slottshöjden S | M | 29,8 % | M | 30,2 % | 85,4 % |
| Sofieberg | S | 26,6 % | M | 29,0 % | 87,7 % |
| St Jörgens plats | M | 36,1 % | M | 39,8 % | 88,4 % |
| Stadsparken | S | 32,6 % | S | 33,3 % | 75,9 % |
| Stattena | S | 26,1 % | S | 26,6 % | 82,5 % |
| Söder | S | 41,8 % | S | 43,9 % | 69,0 % |
| Tågaborg C | M | 29,3 % | M | 33,1 % | 88,5 % |
| Tågaborg M | M | 27,5 % | M | 33,5 % | 88,1 % |
| Tågaborg N | M | 40,7 % | M | 48,9 % | 86,6 % |
| Tågaborg S | M | 26,6 % | M | 31,0 % | 87,4 % |
| Tågaborg Ö | M | 27,5 % | M | 31,9 % | 83,3 % |
| Vallåkra | SD | 33,8 % | SD | 27,9 % | 89,0 % |
| Viskängen | S | 28,9 % | S | 28,6 % | 81,3 % |
| Välinge | SD | 29,0 % | M | 25,1 % | 86,7 % |
| Västergård N | S | 37,1 % | S | 39,9 % | 74,2 % |
| Wilson park | S | 25,4 % | S | 28,9 % | 85,9 % |
| Ättekulla N | S | 36,8 % | S | 38,0 % | 82,6 % |
| Ödåkra V | SD | 32,4 % | M | 28,3 % | 86,1 % |
| Ödåkra Ö | S | 28,1 % | M | 30,4 % | 88,1 % |