Valresultat Tierp 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 42,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 15 750
- Avgivna röster
- 13 477
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2014 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 669 | 42,6 % |
| MModeraterna | 2 010 | 15,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 898 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 1 294 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 680 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 553 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 390 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 380 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 259 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 175 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 048 | 45,7 % |
| MModeraterna | 1 660 | 12,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 523 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 1 509 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 754 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 595 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 412 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 411 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 158 | 1,2 % |
| Övriga partier | 166 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 616 | 42,2 % |
| CCenterpartiet | 2 337 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 576 | 11,8 % |
| MModeraterna | 1 557 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 762 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 685 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 367 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 301 | 2,3 % |
| Övriga partier | 105 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 42,9 % | 42,6 % | 33,9 % | 34,1 % | 30,6 % |
| M | 14,6 % | 20,6 % | 15,1 % | 13,8 % | 14,4 % | 16,5 % |
| SD | 3,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 20,9 % | 26,6 % | 23,9 % |
| C | 14,4 % | 10,4 % | 9,7 % | 11,3 % | 7,1 % | 5,8 % |
| V | 5,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,6 % | 4,7 % | 5,8 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 3,3 % | 2,2 % | 1,3 % | 2,2 % |
| KD | 5,4 % | 3,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 5,9 % | 7,2 % |
| L | 5,5 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 84,0 % | 85,6 % | 87,5 % | 85,3 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tierp 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tierp 2014
Så skiljer sig Tierp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 42,6 % i Tierp mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,6
- C +3,6
- SD +1,4
- OVR +0,3
Svagare än i riket
- M −8,2
- MP −2,7
- FP −2,6
- KD −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tierp, från 6,3 % till 14,3 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,6 % till 15,1 % (−5,5).
- SD +8,0
- M −5,5
- FP −1,7
- FI +1,7
- KD −0,7
- C −0,7
- OVR +0,7
- MP −0,5
Valdeltagande i Tierp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,6 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tierp på plats 168 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tierp är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Tierps köping södra till 87,6 % i Vallskoga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderfors (55,3 %) och sitt svagaste i Vendel (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- C +7,8
- M −3,4
- SD −2,4
- MP +1,0
- V +0,6
- S −0,4
Största parti i Tierp sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Tierp 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hållnäs | S | 37,9 % | S | 36,1 % | 86,3 % |
| Kyrkbyn | S | 32,2 % | C | 32,4 % | 84,1 % |
| Månkarbo | S | 34,5 % | S | 32,8 % | 83,6 % |
| Skärplinge | S | 35,5 % | S | 36,2 % | 86,4 % |
| Söderfors | S | 55,3 % | S | 55,5 % | 81,7 % |
| Tierps köping norra | S | 48,2 % | S | 46,3 % | 81,6 % |
| Tierps köping södra | S | 48,6 % | S | 47,5 % | 80,4 % |
| Tobo | S | 39,3 % | S | 39,0 % | 81,7 % |
| Vallskoga | S | 44,0 % | S | 42,7 % | 87,6 % |
| Vendel | S | 26,4 % | S | 27,8 % | 85,4 % |
| Västland-Karlholm | S | 47,9 % | S | 49,2 % | 83,1 % |
| Örbyhus | S | 43,9 % | S | 43,2 % | 83,9 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014