Valresultat Smedjebacken 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 8 550
- Avgivna röster
- 7 472
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 262 | 44,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 365 | 18,5 % |
| MModeraterna | 1 109 | 15,0 % |
| VVänsterpartiet | 493 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 401 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 158 | 2,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 139 | 1,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 138 | 1,9 % |
| Övriga partier | 57 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 980 | 41,4 % |
| MModeraterna | 1 209 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 745 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 731 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 534 | 7,4 % |
| dspdsp | 375 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 324 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 154 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 120 | 1,7 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 118 | 42,8 % |
| MModeraterna | 1 227 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 1 049 | 14,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 660 | 9,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 583 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 440 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,0 % |
| Övriga partier | 57 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,8 % | 50,9 % | 44,1 % | 39,0 % | 36,3 % | 34,2 % |
| SD | 2,1 % | 6,4 % | 18,5 % | 22,9 % | 30,5 % | 26,2 % |
| M | 16,1 % | 19,7 % | 15,0 % | 13,9 % | 14,1 % | 17,4 % |
| V | 7,6 % | 6,7 % | 6,7 % | 7,6 % | 5,3 % | 4,5 % |
| C | 7,4 % | 5,1 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,1 % | 4,0 % |
| MP | 2,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,4 % | 2,9 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,9 % |
| KD | 3,5 % | 2,7 % | 2,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,5 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,9 % | 3,3 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 85,2 % | 87,4 % | 88,1 % | 86,4 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Smedjebacken 2014
Så skiljer sig Smedjebacken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,1 % i Smedjebacken mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,1
- SD +5,6
- V +1,0
Svagare än i riket
- M −8,3
- FP −3,5
- MP −3,2
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Smedjebacken, från 6,4 % till 18,5 % (+12,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,9 % till 44,1 % (−6,8).
- SD +12,1
- S −6,8
- M −4,7
- FI +1,7
- FP −1,5
- KD −0,5
- MP −0,5
- C +0,4
Valdeltagande i Smedjebacken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Smedjebacken på plats 73 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,5 % i Smedjebacken C till 89,2 % i Sörbo-Vad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (56,4 %) och sitt svagaste i Söderbärke-Malingsbo (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,1 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- SD −9,4
- C +9,0
- MP +4,4
- M +1,8
- S −1,3
- V −0,6
Största parti i Smedjebacken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hagge-Harnäs m.fl. | S | 38,8 % | S | 37,9 % | 87,8 % |
| Morgårdshammar-Gubbo | S | 48,1 % | S | 43,9 % | 85,7 % |
| Smedjebacken C | S | 56,4 % | S | 57,2 % | 83,5 % |
| Smedjebacken N | S | 48,2 % | S | 45,4 % | 84,5 % |
| Smedjebacken S | S | 48,9 % | S | 46,6 % | 85,5 % |
| Söderbärke-Malingsbo | S | 34,5 % | S | 34,3 % | 86,8 % |
| Sörbo-Vad | S | 36,1 % | S | 38,2 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014