Valresultat Ljusnarsberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 42,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,5 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 3 795
- Avgivna röster
- 3 175
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 314 | 42,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 743 | 23,7 % |
| MModeraterna | 385 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 208 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 161 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 72 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 68 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 43 | 1,4 % |
| OVRövriga partier | 33 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 363 | 44,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 637 | 20,6 % |
| MModeraterna | 362 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 224 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 175 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 96 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 2,5 % |
| Övriga partier | 35 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 174 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 747 | 23,8 % |
| MModeraterna | 373 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 258 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 237 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 214 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 3,3 % |
| Övriga partier | 28 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+14,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- MP
- Övr
- L
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,5 % | 44,4 % | 42,0 % | 33,8 % | 32,8 % | 29,6 % |
| SD | 6,0 % | 9,6 % | 23,7 % | 31,2 % | 34,9 % | 27,7 % |
| M | 14,2 % | 19,4 % | 12,3 % | 11,3 % | 13,7 % | 16,8 % |
| V | 8,9 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| C | 10,4 % | 5,5 % | 5,1 % | 6,0 % | 3,0 % | 3,2 % |
| MP | 3,3 % | 4,5 % | 3,3 % | 1,9 % | 1,9 % | 2,4 % |
| Övr | 1,7 % | 1,9 % | 2,4 % | 1,9 % | 2,3 % | 6,5 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,7 % | 1,8 % | 3,1 % |
| KD | 3,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 4,7 % |
| Valdeltagande | 74,1 % | 80,5 % | 83,7 % | 83,7 % | 81,0 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2014
Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 12,3 % i Ljusnarsberg mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,0
- SD +10,9
- V +0,9
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- M −11,0
- MP −3,6
- FP −3,1
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusnarsberg, från 9,6 % till 23,7 % (+14,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,4 % till 12,3 % (−7,1).
- SD +14,1
- M −7,1
- S −2,4
- KD −1,4
- V −1,3
- MP −1,2
- FI +1,2
- FP −0,9
Valdeltagande i Ljusnarsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,7 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 249 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljusnarsberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Tingshuset, Kopparberg till 85,0 % i Ställdalen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingshuset, Kopparberg (48,1 %) och sitt svagaste i Ställdalen (36,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,5 % i kommunvalet mot 42,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- S −4,5
- MP +4,3
- C +3,1
- M −0,4
- V +0,2
- SD +0,1
Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 83,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 74,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bångbro | S | 38,1 % | S | 32,9 % | 83,7 % |
| Hörken | S | 40,0 % | S | 37,5 % | 79,0 % |
| Kyrkbacksskolan, Kopparberg | S | 43,5 % | S | 38,4 % | 80,2 % |
| Ställdalen | S | 36,8 % | SD | 36,1 % | 85,0 % |
| Tingshuset, Kopparberg | S | 48,1 % | S | 43,1 % | 75,7 % |