Valresultat Åtvidaberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 39,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 9 080
- Avgivna röster
- 7 973
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 129 | 39,7 % |
| MModeraterna | 1 446 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 354 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 623 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 353 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 304 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 300 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 220 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 96 | 1,2 % |
| Övriga partier | 47 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 380 | 44,0 % |
| MModeraterna | 1 368 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 985 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 619 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 360 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 346 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 323 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 245 | 3,2 % |
| Övriga partier | 60 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 104 | 40,1 % |
| MModeraterna | 1 667 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 205 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 697 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 308 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 177 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 172 | 2,2 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 41,4 % | 39,7 % | 33,4 % | 34,8 % | 30,7 % |
| M | 19,6 % | 25,2 % | 18,4 % | 16,6 % | 16,2 % | 19,2 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 17,2 % | 21,3 % | 25,8 % | 23,4 % |
| C | 10,4 % | 8,2 % | 7,9 % | 9,7 % | 6,2 % | 6,2 % |
| MP | 3,0 % | 5,2 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,5 % |
| V | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,0 % |
| KD | 7,0 % | 5,1 % | 3,8 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,3 % |
| L | 4,2 % | 4,8 % | 2,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,2 % | 87,8 % | 89,3 % | 87,7 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2014
Så skiljer sig Åtvidaberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,7 % i Åtvidaberg mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,7
- SD +4,3
- C +1,8
Svagare än i riket
- M −5,0
- FP −2,6
- MP −2,4
- FI −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Åtvidaberg, från 5,0 % till 17,2 % (+12,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,2 % till 18,4 % (−6,8).
- SD +12,2
- M −6,8
- FP −2,0
- S −1,7
- KD −1,3
- FI +1,1
- MP −0,7
- V −0,5
Valdeltagande i Åtvidaberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,8 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 56 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åtvidaberg är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,1 % i Djurgården till 90,2 % i Björsäter-Yxnerum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Djurgården (48,3 %) och sitt svagaste i Björsäter-Yxnerum (30,3 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,6 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- M +3,2
- SD −1,6
- KD −1,6
- C +1,1
- MP +0,4
- S +0,4
- V +0,1
Största parti i Åtvidaberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,4 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björsäter-Yxnerum | S | 30,3 % | S | 30,0 % | 90,2 % |
| Djurgården | S | 48,3 % | S | 48,1 % | 82,1 % |
| Edberga | S | 42,5 % | S | 44,7 % | 82,7 % |
| Eksätter | S | 45,2 % | S | 42,3 % | 82,5 % |
| Grebo-Värna | S | 30,3 % | M | 33,4 % | 89,4 % |
| Gärdserum | S | 37,3 % | S | 34,2 % | 83,0 % |
| Hannäs | S | 32,2 % | C | 36,2 % | 84,9 % |
| Nygård | S | 43,9 % | S | 45,1 % | 84,8 % |
| Villahagen | S | 41,9 % | S | 44,4 % | 89,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014