Valresultat Vännäs 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 40,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,0 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 6 484
- Avgivna röster
- 5 487
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 217 | 40,8 % |
| MModeraterna | 993 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 614 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 563 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 296 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 286 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 142 | 2,6 % |
| Övriga partier | 51 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 285 | 43,4 % |
| MModeraterna | 756 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 657 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 514 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 348 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 336 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 93 | 1,8 % |
| Övriga partier | 39 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 242 | 42,0 % |
| CCenterpartiet | 934 | 17,5 % |
| MModeraterna | 694 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 549 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 315 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 288 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 66 | 1,2 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,7 % | 40,8 % | 39,8 % | 34,6 % | 36,6 % | 32,7 % |
| M | 12,4 % | 18,3 % | 12,8 % | 12,7 % | 15,0 % | 16,1 % |
| C | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 13,1 % | 9,1 % | 8,3 % |
| V | 8,3 % | 10,4 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 6,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| L | 4,4 % | 5,3 % | 3,4 % | 2,8 % | 2,2 % | 3,7 % |
| MP | 4,2 % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 4,5 % | 5,5 % |
| SD | 0,9 % | 2,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 18,4 % | 16,1 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 84,6 % | 85,9 % | 86,6 % | 84,3 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Vännäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vännäs 2010
Så skiljer sig Vännäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 18,3 % i Vännäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,1
- V +4,8
- C +4,7
Svagare än i riket
- M −11,8
- SD −3,1
- MP −2,3
- FP −1,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vännäs, från 12,4 % till 18,3 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,3 % till 11,3 % (−7,0).
- C −7,0
- M +5,9
- V +2,0
- S −1,9
- SD +1,7
- KD −1,4
- FP +0,8
- MP +0,8
Valdeltagande i Vännäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vännäs på plats 138 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Vännäs C till 88,6 % i Östra byaområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vännäs C (46,0 %) och sitt svagaste i Östra byaområdet (27,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- C +6,2
- M −5,3
- S +1,2
- FP +0,6
- MP −0,4
- V −0,1
- KD −0,1
Största parti i Vännäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,7 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vännäs C | S | 46,0 % | S | 47,2 % | 77,2 % |
| Vännäs S | S | 45,5 % | S | 45,0 % | 81,5 % |
| Vännäs V | S | 40,0 % | S | 41,6 % | 81,6 % |
| Vännäsby | S | 40,9 % | S | 41,6 % | 84,3 % |
| Östra byaområdet | S | 27,6 % | S | 31,2 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010