Valresultat Simrishamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Simrishamn med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Simrishamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,2 %
- Röstberättigade
- 15 738
- Avgivna röster
- 12 943
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 620 | 36,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 381 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 967 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 948 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 873 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 785 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 592 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 432 | 3,4 % |
| Övriga partier | 172 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 154 | 33,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 645 | 29,1 % |
| CCenterpartiet | 958 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 868 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 840 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 762 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 489 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 418 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 210 | 1,7 % |
| Övriga partier | 166 | 1,3 % |
Kommunvalet 2010 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 648 | 28,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 336 | 26,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 137 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 1 023 | 8,0 % |
| ÖstPÖstP | 974 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 713 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 673 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 654 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 2,3 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 2,1 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Simrishamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Simrishamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 30,7 % | 36,2 % | 25,1 % | 20,5 % | 18,4 % | 20,0 % |
| S | 30,4 % | 26,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 25,5 % | 22,3 % |
| SD | 4,4 % | 7,6 % | 19,2 % | 25,0 % | 27,6 % | 22,3 % |
| C | 9,7 % | 7,4 % | 7,6 % | 8,2 % | 5,8 % | 7,3 % |
| MP | 4,7 % | 6,8 % | 5,8 % | 4,6 % | 6,2 % | 7,8 % |
| L | 6,1 % | 6,1 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| KD | 6,8 % | 4,6 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,3 % | 6,4 % |
| V | 3,5 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,9 % |
| Övr | 3,7 % | 1,3 % | 4,5 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 84,8 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Simrishamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Simrishamn 2010
Så skiljer sig Simrishamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,2 % i Simrishamn mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,1
- SD +1,9
- C +0,9
Svagare än i riket
- S −4,2
- V −2,2
- KD −1,0
- FP −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Simrishamn, från 30,7 % till 36,2 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,4 % till 26,5 % (−3,9).
- M +5,5
- S −3,9
- SD +3,1
- C −2,3
- KD −2,1
- MP +2,1
- SJVP −1,2
- FI −0,3
Valdeltagande i Simrishamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,2 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Simrishamn på plats 234 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Simrishamn är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Simrishamn C till 86,5 % i Ö Tommarp.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Kivik (44,3 %) och sitt svagaste i S:t Olof (28,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 3 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Simrishamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,6 % i kommunvalet mot 36,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M −7,5
- KD −2,3
- SD −2,0
- MP −1,6
- V −1,2
- FP −1,0
- C +0,6
- S −0,3
Största parti i Simrishamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Simrishamn under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,3 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,0 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 30,7 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Simrishamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Simrishamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borrby | M | 33,4 % | S | 27,3 % | 81,0 % |
| Gladsax | M | 32,2 % | S | 24,5 % | 85,7 % |
| Gärsnäs | S | 38,0 % | S | 38,3 % | 75,8 % |
| Hammenhög | M | 39,1 % | M | 30,2 % | 79,3 % |
| Kivik | M | 44,3 % | M | 39,1 % | 84,5 % |
| Rörum | M | 43,8 % | M | 36,4 % | 85,5 % |
| S:t Olof | M | 28,8 % | S | 24,0 % | 80,4 % |
| Simris | M | 34,6 % | S | 32,1 % | 83,6 % |
| Simrishamn C | S | 37,0 % | S | 34,9 % | 73,8 % |
| Simrishamn N | M | 40,8 % | M | 35,0 % | 81,9 % |
| Simrishamn S | S | 38,9 % | S | 39,4 % | 75,6 % |
| Skillinge | M | 40,2 % | M | 32,4 % | 82,6 % |
| Vitaby | M | 38,3 % | M | 32,9 % | 83,0 % |
| Ö Tommarp | M | 41,2 % | M | 25,1 % | 86,5 % |
| Ö Vemmerlöv | M | 33,9 % | M | 22,6 % | 82,8 % |