Valresultat Gislaved 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 21 714
- Avgivna röster
- 18 116
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 142 | 34,4 % |
| MModeraterna | 5 066 | 28,4 % |
| CCenterpartiet | 1 741 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 357 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 286 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 950 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 700 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 515 | 2,9 % |
| Övriga partier | 104 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 669 | 37,8 % |
| MModeraterna | 4 854 | 27,5 % |
| CCenterpartiet | 1 895 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 224 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 036 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 853 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 549 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 3,1 % |
| Övriga partier | 15 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 293 | 35,3 % |
| MModeraterna | 4 770 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 2 168 | 12,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 161 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 107 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 797 | 4,5 % |
| KK | 610 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 543 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 356 | 2,0 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,4 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 34,4 % | 35,4 % | 29,4 % | 29,0 % | 25,7 % |
| M | 25,0 % | 28,4 % | 21,9 % | 18,4 % | 19,3 % | 20,4 % |
| C | 10,6 % | 9,7 % | 10,1 % | 11,9 % | 7,1 % | 6,7 % |
| KD | 10,0 % | 7,6 % | 5,4 % | 7,8 % | 7,8 % | 8,9 % |
| SD | 4,6 % | 7,2 % | 15,9 % | 22,3 % | 27,6 % | 23,2 % |
| L | 5,4 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,3 % |
| MP | 2,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,3 % |
| V | 3,1 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 7,2 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 85,1 % | 85,2 % | 81,6 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Gislaved 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gislaved 2010
Så skiljer sig Gislaved från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Gislaved mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- C +3,2
- KD +2,0
- SD +1,5
Svagare än i riket
- MP −3,4
- V −2,7
- FP −1,7
- M −1,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gislaved, från 25,0 % till 28,4 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 34,4 % (−2,5).
- M +3,4
- SD +2,6
- S −2,5
- KD −2,4
- MP +1,4
- C −0,8
- V −0,2
- FP −0,0
Valdeltagande i Gislaved
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,4 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gislaved på plats 191 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gislaved är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Gislaved 2 till 90,0 % i Ås-Kållerstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gislaved 2 (58,0 %) och sitt svagaste i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd (10,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 8, Centerpartiet i 1 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- C +2,4
- M −1,6
- KD −1,4
- S +0,9
- MP −0,9
- FP −0,8
- SD −0,7
Största parti i Gislaved sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 85,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderstorp 1 | M | 37,9 % | M | 37,7 % | 87,9 % |
| Anderstorp 2 | M | 34,6 % | M | 37,4 % | 79,3 % |
| Anderstorp 3 | S | 34,0 % | S | 33,5 % | 81,8 % |
| Burseryd-Sandvik | M | 32,8 % | S | 30,1 % | 83,5 % |
| Gislaved 1 | S | 49,3 % | S | 46,5 % | 75,6 % |
| Gislaved 2 | S | 58,0 % | S | 55,6 % | 70,5 % |
| Gislaved 3 | S | 42,5 % | S | 42,7 % | 81,2 % |
| Gislaved 4 | S | 37,2 % | S | 38,9 % | 86,8 % |
| Gislaved 5 | S | 49,6 % | S | 49,8 % | 80,3 % |
| Gislaved 6 | S | 51,1 % | S | 52,6 % | 79,8 % |
| Gislaved 7 | M | 29,1 % | M | 29,9 % | 87,5 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | M | 28,1 % | C | 26,1 % | 81,0 % |
| Norra Hestra | M | 29,9 % | M | 32,8 % | 85,1 % |
| Reftele | M | 28,9 % | C | 31,3 % | 85,5 % |
| Stengårdshult-Valdshult-Öreryd | M | 29,7 % | M | 34,7 % | 88,8 % |
| Villstad 1 | S | 38,3 % | S | 40,3 % | 84,1 % |
| Villstad 2 | S | 31,9 % | S | 34,3 % | 80,8 % |
| Villstad 3 | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 78,4 % |
| Ås-Kållerstad | C | 32,2 % | C | 49,9 % | 90,0 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010