Valresultat Bollnäs 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 20 912
- Avgivna röster
- 16 702
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 063 | 36,8 % |
| MModeraterna | 3 676 | 22,3 % |
| CCenterpartiet | 1 574 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 386 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 123 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 888 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 880 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 700 | 4,3 % |
| Övriga partier | 176 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 855 | 30,5 % |
| MModeraterna | 2 359 | 14,8 % |
| SJPGSJPG | 2 347 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 1 840 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 370 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 985 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 970 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 607 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 578 | 3,6 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 998 | 30,7 % |
| BollpBollp | 2 083 | 12,8 % |
| MModeraterna | 1 975 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 1 689 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 679 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 064 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 875 | 5,4 % |
| SJVBSJVB | 826 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 524 | 3,2 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−7,4 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 36,8 % | 38,9 % | 34,6 % | 36,0 % | 32,2 % |
| M | 17,0 % | 22,3 % | 15,2 % | 14,0 % | 13,9 % | 15,9 % |
| C | 17,0 % | 9,6 % | 8,4 % | 11,3 % | 7,5 % | 7,3 % |
| SD | 3,0 % | 8,4 % | 18,6 % | 19,6 % | 24,6 % | 21,9 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 6,2 % |
| L | 4,8 % | 5,4 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,8 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,0 % | 4,1 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,2 % | 5,9 % | 6,2 % | 7,1 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,2 % | 79,9 % | 83,9 % | 85,4 % | 83,4 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollnäs 2010
Så skiljer sig Bollnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 22,3 % i Bollnäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,2
- C +3,0
- SD +2,7
- V +1,2
Svagare än i riket
- M −7,7
- MP −2,0
- FP −1,7
- KD −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollnäs, från 3,0 % till 8,4 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,0 % till 9,6 % (−7,4).
- C −7,4
- SD +5,4
- M +5,4
- S −1,8
- SJVP −1,7
- MP +1,7
- KD −1,5
- FP +0,6
Valdeltagande i Bollnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,9 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bollnäs på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Bollnäs-Gärdet till 83,2 % i Hanebo-Segersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arbrå Centrum (42,6 %) och sitt svagaste i Bollnäs-Söräng (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- M −10,2
- S −6,2
- FP +4,9
- MP −2,1
- SD −1,9
- V −1,5
- C +0,8
- KD −0,7
Största parti i Bollnäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 79,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 76,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbrå Centrum | S | 42,6 % | S | 35,4 % | 76,8 % |
| Arbrå-Flästa | S | 37,5 % | S | 31,6 % | 76,7 % |
| Arbrå-Undersvik | S | 27,7 % | S | 23,8 % | 80,1 % |
| Bollnäs Centrum | S | 40,2 % | S | 33,0 % | 70,7 % |
| Bollnäs-Björktjära | S | 36,5 % | S | 31,4 % | 83,0 % |
| Bollnäs-Granberg | S | 38,0 % | S | 28,6 % | 80,1 % |
| Bollnäs-Gärdet | S | 42,5 % | S | 39,2 % | 70,5 % |
| Bollnäs-Hamre | S | 35,2 % | S | 27,2 % | 79,5 % |
| Bollnäs-Hå | S | 35,6 % | S | 31,7 % | 81,8 % |
| Bollnäs-Kilberg | S | 41,6 % | S | 32,2 % | 78,1 % |
| Bollnäs-Lottefors | S | 32,1 % | S | 24,1 % | 79,8 % |
| Bollnäs-Ren | S | 41,6 % | S | 30,0 % | 83,1 % |
| Bollnäs-Sävsberg | S | 35,7 % | S | 28,1 % | 77,9 % |
| Bollnäs-Söräng | M | 25,9 % | S | 18,0 % | 81,7 % |
| Hanebo Centrum | S | 42,2 % | S | 39,5 % | 80,1 % |
| Hanebo-Segersta | S | 33,9 % | S | 31,6 % | 83,2 % |
| Rengsjö | S | 37,6 % | S | 27,9 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010