Valresultat Ödeshög 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Ödeshög på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,1 %
Röstberättigade
4 189
Avgivna röster
3 315
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2006 i Ödeshög

Riksdagsvalet 2006 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17736,1 %
MModeraterna66220,3 %
KDKristdemokraterna45113,8 %
CCenterpartiet42012,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1304,0 %
VVänsterpartiet1263,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1173,6 %
SDSverigedemokraterna922,8 %
Övriga partier852,6 %

Landstingsvalet 2006 i Ödeshög

Landstingsvalet 2006 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11134,9 %
CCenterpartiet57118,0 %
KDKristdemokraterna50816,0 %
MModeraterna50015,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1243,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1143,6 %
VVänsterpartiet1093,4 %
SDSverigedemokraterna752,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti451,4 %
Övriga partier220,7 %

Kommunvalet 2006 i Ödeshög

Kommunvalet 2006 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06631,8 %
KDKristdemokraterna74822,3 %
CCenterpartiet56116,7 %
MModeraterna48514,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1785,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1143,4 %
SDSverigedemokraterna1013,0 %
VVänsterpartiet862,6 %
Övriga partier130,4 %

Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ödeshög per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %31,2 %31,5 %26,1 %24,4 %23,8 %
M20,3 %26,5 %18,4 %16,6 %17,5 %20,4 %
KD13,8 %12,4 %10,0 %15,1 %12,9 %12,7 %
C12,9 %9,6 %9,4 %10,3 %7,8 %6,0 %
L4,0 %3,8 %2,7 %2,3 %2,1 %3,7 %
V3,9 %3,8 %3,0 %4,1 %2,8 %3,6 %
MP3,6 %5,9 %4,9 %2,6 %3,9 %4,6 %
SD2,8 %5,9 %17,4 %20,9 %26,9 %23,2 %
Övr2,6 %0,9 %2,7 %2,0 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande79,1 %85,5 %87,4 %88,9 %87,1 %86,2 %

Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ödeshög 2006

Så skiljer sig Ödeshög från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 13,8 % i Ödeshög mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +7,2
  • C +5,0
  • S +0,9

Svagare än i riket

  • M −5,8
  • FP −3,5
  • V −2,0
  • MP −1,6

Valdeltagande i Ödeshög

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ödeshög på plats 187 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ödeshög är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Ödeshög 2 till 82,7 % i Svanshals-Rök.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ödeshög 1 (45,3 %) och sitt svagaste i Stora Åby (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • KD +8,5
  • M −5,8
  • S −4,3
  • C +3,9
  • MP +1,7
  • V −1,3
  • FP −0,6

Största parti i Ödeshög sedan 2006

Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ödeshög per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,8 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna26,9 %87,1 %
2018Socialdemokraterna26,1 %88,9 %
2014Socialdemokraterna31,5 %87,4 %
2010Socialdemokraterna31,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ödeshög, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Stora ÅbyC24,9 %KD33,8 %81,7 %
Svanshals-RökM28,4 %C27,3 %82,7 %
TrehörnaS37,0 %S35,7 %81,8 %
Västra Tollstad-HedaS28,4 %S26,9 %80,1 %
Ödeshög 1S45,3 %S39,1 %77,8 %
Ödeshög 2S40,4 %S36,5 %77,7 %

Utforska valdistrikten i Ödeshög på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006