Valresultat Lycksele 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 50,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,5 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lycksele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,2 %
Röstberättigade
9 922
Avgivna röster
7 760
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2006 i Lycksele

Riksdagsvalet 2006 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 85450,4 %
MModeraterna92612,1 %
KDKristdemokraterna7129,3 %
CCenterpartiet6638,7 %
VVänsterpartiet5567,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4616,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2052,7 %
SDSverigedemokraterna1281,7 %
Övriga partier1431,9 %

Landstingsvalet 2006 i Lycksele

Landstingsvalet 2006 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 96352,5 %
MModeraterna87511,6 %
KDKristdemokraterna7219,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6278,3 %
CCenterpartiet5797,7 %
VVänsterpartiet5537,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,6 %
SDSverigedemokraterna841,1 %
Övriga partier230,3 %

Kommunvalet 2006 i Lycksele

Kommunvalet 2006 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 81849,5 %
MModeraterna1 02613,3 %
KDKristdemokraterna77610,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7159,3 %
CCenterpartiet6338,2 %
VVänsterpartiet5326,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1291,7 %
ÖVRövriga partier781,0 %

Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lycksele per valår
Parti200620102014201820222026
S50,4 %49,3 %46,0 %38,9 %40,4 %36,1 %
M12,1 %16,8 %14,1 %14,4 %14,7 %15,5 %
KD9,3 %8,1 %7,2 %9,7 %10,3 %12,0 %
C8,7 %4,4 %4,1 %7,3 %5,2 %4,7 %
V7,3 %8,6 %10,3 %9,5 %5,3 %6,6 %
L6,0 %5,1 %3,7 %3,8 %2,9 %3,7 %
MP2,7 %3,3 %2,3 %1,4 %2,2 %3,3 %
Övr1,9 %0,6 %1,7 %1,2 %0,8 %1,4 %
SD1,7 %3,6 %10,5 %13,8 %18,2 %16,7 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,5 %84,5 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lycksele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lycksele 2006

Så skiljer sig Lycksele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 50,4 % i Lycksele mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +15,2
  • KD +2,7
  • V +1,4
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • M −14,0
  • MP −2,5
  • FP −1,5
  • SD −1,3

Valdeltagande i Lycksele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,2 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lycksele på plats 217 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Knaften till 83,8 % i Norrmalm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Villaryd (53,1 %) och sitt svagaste i Knaften (44,7 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • FP +3,2
  • M +1,2
  • S −0,8
  • KD +0,8
  • C −0,5
  • V −0,4

Största parti i Lycksele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lycksele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %82,4 %
2022Socialdemokraterna40,4 %83,0 %
2018Socialdemokraterna38,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna46,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna49,3 %82,6 %
2006Socialdemokraterna50,4 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lycksele, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkseleS47,4 %S45,0 %74,2 %
ForsdalaS50,6 %S47,7 %83,7 %
KattisavanS46,8 %S44,0 %77,8 %
KnaftenS44,7 %S39,4 %72,3 %
LyckseleS49,6 %S50,5 %73,2 %
NorrmalmS51,7 %S53,5 %83,8 %
SödermalmS52,2 %S53,0 %77,9 %
VillarydS53,1 %S52,2 %78,7 %

Utforska valdistrikten i Lycksele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006