Valresultat Lerum 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Lerum med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 26 595
- Avgivna röster
- 22 636
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 625 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 169 | 27,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 270 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 966 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 1 412 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 386 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 253 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 562 | 2,5 % |
| Övriga partier | 616 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 525 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 973 | 27,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 286 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 792 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 335 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 284 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 1 209 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 564 | 2,6 % |
| SPVGSPVG | 472 | 2,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 283 | 1,3 % |
| Övriga partier | 124 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 792 | 34,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 763 | 25,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 118 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 571 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 559 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 458 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 416 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 570 | 2,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 298 | 1,3 % |
| Övriga partier | 72 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % | 35,1 % | 27,4 % | 23,5 % | 21,9 % | 22,9 % |
| S | 27,7 % | 22,3 % | 23,6 % | 22,5 % | 26,9 % | 23,4 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 7,4 % | 6,3 % | 6,9 % |
| KD | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 7,4 % | 6,0 % | 7,2 % |
| C | 6,3 % | 5,1 % | 6,0 % | 8,6 % | 6,5 % | 8,0 % |
| MP | 6,2 % | 8,8 % | 8,5 % | 5,7 % | 6,3 % | 7,9 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,0 % | 6,6 % | 5,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 4,0 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,0 % |
| SD | 2,5 % | 5,4 % | 12,0 % | 17,0 % | 19,7 % | 16,9 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 89,6 % | 89,7 % | 91,3 % | 89,8 % | 89,9 % |
Valdeltagande i Lerum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lerum 2006
Så skiljer sig Lerum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 27,7 % i Lerum mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,7
- FP +2,7
- KD +2,2
- MP +1,1
Svagare än i riket
- S −7,5
- C −1,6
- SD −0,4
- V −0,2
Valdeltagande i Lerum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,1 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lerum på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lerum är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Hjällsnäs Norra till 90,0 % i Uddared.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Lerum (41,9 %) och sitt svagaste i Hjällsnäs Norra (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 10 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,4 % i kommunvalet mot 29,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- M +4,7
- KD −2,6
- S −2,2
- V +1,3
- FP −0,8
- MP +0,7
- C +0,1
Största parti i Lerum sedan 2006
Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,4 % | 89,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,5 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 89,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,8 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Lerum 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almekärr | M | 29,9 % | M | 39,4 % | 88,1 % |
| Aspenäs | M | 41,5 % | M | 46,1 % | 89,4 % |
| Centrala Floda | S | 30,0 % | M | 30,9 % | 82,2 % |
| Drängsered | M | 27,4 % | M | 33,7 % | 83,7 % |
| Hjällsnäs Norra | S | 42,4 % | S | 41,4 % | 77,5 % |
| Hjällsnäs Södra | S | 36,2 % | S | 35,7 % | 86,7 % |
| Hulan | M | 31,4 % | M | 37,2 % | 83,2 % |
| Hyltorna | M | 31,9 % | M | 37,7 % | 87,6 % |
| Höjden | M | 33,4 % | M | 37,7 % | 85,9 % |
| Olstorp-Öijared | S | 37,5 % | S | 39,2 % | 83,4 % |
| Ryd Västergården | M | 30,9 % | M | 39,0 % | 82,5 % |
| Stannum-Björboholm | S | 29,2 % | S | 28,4 % | 83,7 % |
| Stenkullen | S | 30,8 % | M | 33,5 % | 82,2 % |
| Södra Floda | S | 27,8 % | M | 30,6 % | 84,0 % |
| Södra Lerum | M | 41,9 % | M | 50,6 % | 89,4 % |
| Tollered | S | 26,6 % | M | 26,0 % | 82,5 % |
| Torp Nordgården | M | 40,8 % | M | 47,2 % | 88,3 % |
| Torp Södergården | M | 29,2 % | M | 34,1 % | 86,8 % |
| Uddared | S | 29,6 % | M | 31,4 % | 90,0 % |
| Östad | S | 29,4 % | C | 27,8 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006